Почетна страница > Новости
„Родно осетљив језик“ противуставан и de facto и de iure и законски текст би требало повући из процедуре. То је мишљење Високог савета судства (ВСС), дато на захтев Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Високи савет судства: „Родно осетљив језик“ противуставан
08.09.2022. год.
„Родно осетљив језик“ противуставан и de facto и de iure и законски текст би требало повући из процедуре. То је мишљење Високог савета судства (ВСС), дато на захтев Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Полазећи од законских овлашћења, у овом званичном Мишљењу достављеном Министарству, а које до данас није било доступно јавности, наводи се: „Високи савет судства сматра да је законски текст у целини противуставан и супротан другим, већ постојећим законским решењима, те стога Народној скупштини предложе или да закон не усвоји или да га повуче из процедуре усвајања и врати предлагачу на дораду“.
У образложењу овог мишљења, ВСС наводи да се тим законом уводи: „‘вербални деликт‘; да се уставне категорије не могу ограничити или суспендовати актом ниже правне снаге, какав је закон; да мањинске групе имају право да користе жељену терминологију и себе означавају онако како мисле и треба, али се суштински, путем закона и осталима жели наметнути та терминологија, уз претњу да, уколико и они не користе прописану терминологију, потпадају под казнену норму. Такво законско решење води угрожавању права већине да користи и употребљава свој језик, у конкретном случају србски, јер би морали да користе „родно неутралне“ и остале предложене термине, који нису у духу србског језика. Тако би, рецимо, судије, уколико у својим одлукама не би користиле терминологију прописану у датом закону, већ стандардизоване појмове и речи, биле кажњене као и судови у којима врше функцију. То би пак омогућило подношење групних тужби и покретање поступака што би додатно оптеретило судове и фактички присилним путем наметнуле употребу терминологије неприродне за већину становништва“.
Сада се очекује од Завода за унапређивање образовања и васпитања и Министарства просвете да одустану од плана да, најдаље до 30. маја 2024. израде све уџбенике и друга наставна средства на „родно осетљивом језику“ чиме би све професоре србског језика заменили познаваоцима родно осетљивог језика. Такође се очекује од Зоране Михајловић, потпредседника Владе и председника Координационог тела за родну равноправност да са сајта Владе скине приватни Приручник за примену родно осетљивог језика.
Подсећања ради, прошлогодишњи нацрт Закона о истополним заједницама повучен је из процедуре након што је ВСС дао мишљење да је тај нацрт у супротности са Уставом Републике Србије и са Европском конвенцијом о људским правима.
Адвокатска канцеларија Радић
- Извор
- Танјуг
- фото: nids.rs/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »