90 година радости и туге
На дан храмског празника Знаменске саборне цркве у Њу-Јорку (10. децембра) у читавој Америци су почеле свечаности, посвећене 90. годишњици РПЦ у иностранству. Тај јубилеј обележавају и у Русији. После скоро 80 година раскола РПЦ у иностраству се спојила с Московском Патријаршијом.
Историјат РПЦ у иностранству је почео 1920. године. После неколико година растурања по различитим земљама руски емигранти, приморани да напусте отаџбину после револуционарног државног удара 1917. године, одлучили су да оснују своју православну цркву. Међу изгнаницима је било много свештеника. Они су поднели Васеленској патријаршији у Цариграду молбу о стварању своје Цркве, те су 1920. године добили званичну дозволу. Канонски признатим православним црквама се прикључила још једна - РПЦ у иностранству.
Током дужег периода од неколико деценија РПЦ у иностранству је усрдно чувала традиције православне побожности које потичу из пререволуционарне Русије, активно се бавила издавачком и просветном делатношћу. Настављен је био и монашки живот. Управо захваљујући тој привржености руском православљу РПЦ у иностранству је допринела не само очувању православне вере, већ и стварању руског света – културне и духовне заједнице људи различитих националних припадности, - прича представник Московске патријаршије светшеник Филип Рјабих.
РПЦ у иностранству је достојно обавила своју мисију – пружање духовне помоћи руским људима, који су се нашли одвојени од домовине у току неколико деценија. У време, када су у нашој земљи били рушени храмови, манастири, стваране биле препреке за црквени живот, у руском иностранству, без обзира на сиромаштво и слабе могућности, напротив, градили су се православни храмови. У Русији 1930-х-1950-х година прошлог века рушили су цркве, а у иностранству су били освећени нови храмови. То је прави подвиг РПЦ у иностранству. Она је сачувала веру народа, помогла да не изгуби своју културу и идентитет. У томе се састоји главна историјска улога РПЦ у иностранству.
Скоро у току 80 година РПЦ у иностранству је била у расколу с РПЦ Московске Патријаршије. Међутим, у мају 2007. године напорима првојерарха обе цркве раскол је био савладан, те је у главној саборној цркви Русије – Храму Христа Спаса уз присуство огромног броја људи био потписан Акт о канонском општењу цркава. То је био велики празник за све вернике, - наставља свештеник.
Свакако, има и данас неких тешкоћа. Наш црквени живот морамо да ускладимо с канонским прописима. Све до сада у неким градовима постоје по два епископа, неколико епархија што није баш прихватљиво са гледишта православног канона. Међутим, уверен сам да ће постепено сви ти проблеми бити решени, те ћемо живети правим животом у јединственој Цркви.
Симболично је што се главне свечаности одвијају у њу-јоршкој Знаменској саборној цркви, јер се управо тај православни храм у САД-ама сматра главном саборном црквом РПЦ у иностранству. Управо у њој се чува главна хришћанска светиња руских верника у иностранству - икона Богородице Знамење. Она је била тајно однета из Русије 1920. године. Њу често доносе ради цељивања у различите епархије и парохије РПЦ у иностранству. 2009. године је после дужег периода она била привремено донета у Русију. Тај повратак чудотворне иконе је значио потпуно савлађивање раскола у руском православљу.
- Извор
- Голос России, фото: © www.hamburg-hram.de/ vostok.rs
- Повезане теме
- празник
- православље
- историја
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »