Амерички државни секретар Ентони Блинкен је посетио Манилу како би се састао са новоизабраним лидером Филипина и уверио га у пуну подршку Вашингтона у суочавању са „дестабилизујућим и опасним“ акцијама Кине, након посете председника Представничког дома Конгреса САД Ненси Пелоси Тајвану.
Уговор о међусобној одбрани између Вашингтона и Маниле из 1951. остаје „гвоздени“, рекао је Блинкен на заједничкој конференцији за новинаре са својим филипинским колегом Енрикеом Маналом.
„Увек стојимо уз наше партнере... оружани напад на филипинске оружане снаге, јавна пловила или авионе у Јужном кинеском мору би изазвао међусобне обавезе САД у одбрани према том споразуму“, рекао је високи амерички дипломата.
Поред разговора о питањима регионалне безбедности са министром спољних послова Маналом и председником Фердинандом Маркосом млађим, Блинкен је рекао да су разговарали и о продубљивању економских односа и „јачању демократије“. Блинкен је постао највиши амерички званичник који се састао са новоизабраним лидером Филипина, сином бившег диктатора, који је положио заклетву 30. јуна након убедљиве победе на изборима раније ове године.
„Сједињене Државе су посвећене сарадњи са Филипинима на одбрани владавине закона, заштити људских права и основних слобода, укључујући слободу изражавања и заштити грађанског друштва“, рекао је Блинкен.
„Поред тога што радимо са Филипинима како бисмо помогли у обезбеђивању њиховог поморског домена, ми такође сарађујемо са филипинским рибарима и научним истраживачима како бисмо очували и заштитили драгоцене поморске ресурсе Филипина.“
Обраћајући се новинарима, секретар Манало је такође рекламирао „заједничке вредности и заједничку посвећеност демократији“ две земље и поздравио „уверавања“ Вашингтона да је спреман да призна Манилу као „равноправног, сувереног партнера“.
„Разматрали смо јачање наше сарадње како бисмо боље одговорили на тренутне и нове безбедносне претње и изазове који се односе на све области“, додао је он нејасно, једва помињући Кину у контексту територијалних и рибарских спорова Филипина са Пекингом.
Управљање односима са Вашингтоном и Пекингом је деликатно питање за Манилу. Смештени на ивици спорног Јужног кинеског мора, Филипини се налазе на главној геополитичкој линији раседа и укључени су у текући територијални спор са Кином око бројних острва у мору. Док је међународни трибунал 2016. пресудио у корист тврдњи Филипина, Маркос је током своје кампање изјавио да ће тражити нови споразум са својим „пријатељима“ у кинеској влади.
Блинкен је тренутно на десетодневном путовању у Камбоџу, Филипине, Јужну Африку, Конго и Руанду. То је уследило након посете Ненси Пелоси Тајвану у уторак, упркос поновљеним упозорењима Пекинга да би то имало дипломатске и војне последице.
Иако је Тајван самоуправан од 1949. године, Кина наводи да има суверенитет над острвом и сматра да су посете на високом нивоу попут Пелосијеве прећутна потврђивања независности Тајвана. САД су званично признале власт Пекинга над Тајваном од 70-их у оквиру политике једне Кине.
Као одговор на Пелосијеву посету, Кина је покренула велике војне вежбе, увела трговинска ограничења Тајвану, санкционисала Пелоси и њену породицу и прекинула комуникацију са Вашингтоном о кључним питањима као што су поморска безбедност, транснационално спровођење закона и климатске промене. Како су кинеске војне вежбе настављене током викенда, кинески војни званичници одбијају да одговоре на позиве својих америчких колега.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti