Сенат САД је великом већином гласао за ратификацију чланства Шведске и Финске у НАТО-у, што је још један корак ка проширењу војног блока предвођеног САД-ом након што се његових 30 чланица формално обавезало на тај потез.
Сенатори су гласањем (95-1) одобрили меру, у ономе што је амерички председник Џо Бајден назвао „историјским гласањем“ које „шаље важан сигнал одрживе, двопартијске посвећености САД НАТО-у“.
„Сједињене Државе остају посвећене безбедности Шведске и Финске. Наставићемо да радимо на томе да останемо на опрезу против било каквих претњи нашој заједничкој безбедности“, додао је Бајден, обећавајући да ће потписати протоколе о приступању како би се званично одобрило чланство две земље.
Републиканац из Мисурија Џош Холи био је једини сенатор који је гласао против ратификације, тврдећи да „слање више снага и ресурса у Европу за одбрану нових савезника“ не би помогло да се „ојача наше одвраћајуће држање на Пацифику“, на шта су он и колеге републиканци више пута упозоравали, односно на наводну претњу коју представља Кина. Сенатор Ранд Пол из Кентакија је у међувремену гласао као „суздржан“.
Републиканац Пол је такође представио амандман који би поново потврдио овлашћења Конгреса да објаве рат, наглашавајући да одредбе о колективној одбрани НАТО блока не замењују Устав САД. Међутим, његов амандман није прошао (10-87), а само неколико републиканаца је подржало ту меру. Сенатор Мит Ромни је рекао да би амандман могао показати "пукотине" у посвећености Вашингтона "међусобној одбрани" и подршци НАТО-а Украјини у њеном рату са Русијом.
Гласањем и потписом Бајдена, САД ће бити 20 од 30 држава НАТО-а које су ратификовале чланство Стокхолма и Хелсинкија, према писању "Хила". За чланство се захтева једногласна сагласност чланица алијансе. Иако су се Шведска и Финска у почетку суочиле са чврстим отпором Турске, чини се да су постигли провизорне споразуме како би задовољили услове Анкаре.
Подстакнуте руском специјалном операцијом у Украјини, две нордијске државе одлучиле су да се придруже НАТО-у након деценија неутралности, званично подневши захтев за чланство у алијанси још у мају. Иако Москва већ дуго изражава забринутост због ширења НАТО-а на исток - Финска дели границу са Русијом од 800 миља, председник Владимир Путин је изјавио да Русија „нема проблема“ ни са једном ни са другом земљом и да не види њихово чланство као „непосредну претњу“ .
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti