Почетна страница > Новости
САД треба да повуку сво своје нуклеарно оружје из Европе и да се уздрже од распоређивања нуклеарног оружја у било ком другом региону, рекао је генерални директор Оделења за контролу наоружања Министарства спољних послова Кине.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
РТ: Кина позвала САД да повуку нуклеарно оружје из Европе
03.08.2022. год.
САД треба да повуку сво своје нуклеарно оружје из Европе и да се уздрже од распоређивања нуклеарног оружја у било ком другом региону, рекао је генерални директор Оделења за контролу наоружања Министарства спољних послова Кине.
„Такозвани аранжмани о размени нуклеарног оружја између земаља повећавају ризик од нуклеарног ширења и нуклеарних сукоба“, рекао је Фу Цонг током 10. Ревизијске конференције о Споразуму о неширењу нуклеарног оружја у седишту УН-а у Њујорку.
„Државе које не поседују нуклеарно оружје требало би да престану да подстичу нуклеарну размену или друге облике аранжмана нуклеарног одвраћања“, додао је званичник.
Фу Цонг је такође позвао међународну заједницу да "одбаци двоструке аршине у области неширења нуклеарног оружја".
Кинески званичник за контролу наоружања навео је као пример двоструких аршина пакт АУКУС између САД-а, Велике Британије и Аустралије, чији је циљ да се Канбера наоружа подморницама на нуклеарни погон, који „представља озбиљне ризике од ширења нуклеарног оружја“.
„Сваки покушај да се реплицира НАТО-ов модел поделе нуклеарне енергије у азијско-пацифичком региону поткопао би регионалну стратешку стабилност и оштро би се супротставио земљама у региону и суочио би се са озбиљним контрамерама“, упозорио је он.
Фу је такође позвао САД да у потпуности укину своје илегалне санкције Ирану како би се оживео нуклеарни споразум из 2015. године и да би се тада Техеран вратио потпуном поштовању својих обавеза.
Говорећи о „комплексној и тешкој“ ситуацији око севернокорејског нуклеарног програма, он је инсистирао да се на путу ка постизању циља денуклеаризације на Корејском полуострву следи „двоструки приступ и принцип фазних и синхронизованих акција“.
Што се тиче Кине, она је спремна да сарађује са свим земљама на јачању нуклеарне непролиферације, рекао је званичник, додајући да се Пекинг не такмичи са арсеналима других земаља и да своје нуклеарне залихе држи на минималном нивоу потребном за заштиту националне безбедности, додао је Фу.
„Кина ни под којим условима неће бити прва која ће употребити нуклеарно оружје“, уверио је он.
Уговор о неширењу нуклеарног оружја (НПТ) је кључни међународни споразум који има за циљ спречавање ширења нуклеарног оружја и технологија, промовисање сарадње у мирољубивој употреби нуклеарне енергије и омогућавање нуклеарног разоружања.
Од оснивања 1968. године, придружила му се 191 држава, укључујући пет званично нуклеарно наоружаних држава - САД, Русија, Велика Британија, Француска и Кина.
Извор: РТ
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / Daniel Roland / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »