Ричард Гренел, који је преговарао о споразуму између Косова и Србије под Трамповом администрацијом након заокрета на челу америчке обавештајне заједнице, у недељу је окривио „непромишљеног” премијера у Приштини за нове тензије са Београдом и критиковао Стејт департмент што му је то омогућио .
„Оно што се дешава на Балкану није Русија. Ко год вам то каже покушава да изманипулише вама”, написао је Гренел на Твитеру у недељу вече.
„Ради се о томе да Аљбин Курти још једном покушава да то пребаци Србији. Он живи у прошлости.”
„Народ Косова жели мир и посао, Аљбине. Престаните да бирате сукобе", додао је Гренел.
Србска војска је стављена у стање високе приправности, а локални Срби су раније током дана поставили блокаде на путевима, након што се косовска полиција појавила на два административна прелаза са Србијом, са намером да спроведе Куртијеву одлуку о одузимању србских регистарских таблица и докумената. Тиме би преостали Срби који живе на северу отцепљене покрајине ефективно били одсечени од њихових рођака.
Према Гренелу, све се радило о Куртију који је „предузео једностране потезе да одбаци српске личне карте и регистарске таблице на Косову“, које је назвао „непотребним“.
Описујући премијера као „крајње левичарског радикалног и искусног фашисту”, Гренел је даље назвао његове поступке „глупавим” и „непромишљеним” и позвао српске лидере да „не загризу мамац”.
„Чак и Албанци знају да је Курти проблем“, написао је Гренел на Твитеру. Он је такође окривио државног секретара Ентонија Блинкена, који се раније ове недеље састао са Куртијем и председником Вјосом Османи.
Амерички председник Џо Бајден је „игнорисао Балкан“, додао је изасланик, истичући да је преговарао о вишеструким споразумима између Косова и Србије под председником Доналдом Трампом, покушавајући да превазиђе сукоб кроз економску сарадњу. Гренел је такође оптужио ЕУ да је организовала оптужбе за ратне злочине против Хашима Тачија како би га казнила због сарадње са Трампом – што је резултирало преузимањем власти Куртија и Османијеве.
Током Трамповог председавања, Гренел је био амерички амбасадор у Немачкој, специјални изасланик за Косово и вршилац дужности директора Националне обавештајне службе (фебруар-мај 2020.).
Курти је бивши студентски активиста, чија се партија Самоопределење залагала за независност отцепљене покрајине, одбијала све преговоре са Београдом, па чак и заговарала уједињење са Албанијом. Он је постао премијер почетком 2020, али је збачен после нешто више од месец дана током гласања о неповерењу. На власт се вратио годину дана касније, двотрећинском већином.
У последњим минутама синоћ, Куртијева влада је најавила да ће „одложити” примену своје политике докумената, након захтева америчког амбасадора у Приштини Џефрија Ховениера.
НАТО је окупирао Косово 1999. године, након 78-дневног бомбардовања тадашње Југославије. Покрајина је прогласила независност 2008. године, уз подршку Запада. Док су САД и већина њихових савезника то признали, Србија, Русија, Кина и УН нису.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti