Иран ће изградити нови нуклеарни истраживачки реактор домаће производње у близини града Исфахана, изјавио је потпредседник те земље и директор Националне организације за атомску енергију Мохамед Еслами.
„Планирамо да званично започнемо изградњу истраживачког реактора на нуклеарној локацији у Исфахану у наредним недељама“, рекао је Еслами новинарима током посете постројењу за конверзију уранијума.
Изграђен 1980-их, Центар за нуклеарну технологију у Исфахану у централном Ирану највеће је нуклеарно истраживачко постројење у земљи. Поред тога што је дом за постројење за конверзију уранијума, у њему се, како се наводи, налази неколико истраживачких реактора кинеске производње, фабрика за производњу горива и друга неопходна нуклеарна инфраструктура.
Према Есламијевим речима, „потпуно домаћи“ грађевински пројекат ће помоћи Ирану да на крају добије приступ целом ланцу производње нуклеарне енергије, који је земљи потребан, јер неколико земаља које то поседују не желе да сарађују са Техераном.
Еслами је 25. јуна објавио да је Иран започео изградњу своје прве домаће нуклеарне електране. Земља тренутно има један оперативни нуклеарни реактор, Нуклеарну електрану Бушер, коју су 1970-их покренуле немачке компаније, али је Русија завршила тек 2010-их.
Иран је постепено појачавао свој нуклеарни програм од одлуке бившег америчког председника Доналда Трампа 2018. да се једнострано повуче из Заједничког свеобухватног плана акције (ЈЦПОА).
Потписан 2015. године од стране Техерана и групе од шест држава - Сједињених Америчких Држава, Велике Британије, Немачке, Француске, Русије и Кине - ЈЦПОА, такође познат као „ирански нуклеарни споразум“, довео је до тога да се Исламска Република сложила да значајно обузда своје нуклеарне амбиције у замену за ублажавање санкција.
Међутим, након што су се САД повукле из споразума и одмах поново увеле своје претходне санкције, а касније увеле и неке нове мере против Ирана, Техеран је почео да суспендује поштовање делова ЈЦПОА, укључујући ограничења за обогаћивање уранијума.
Иако је амерички председник Џо Бајден јасно ставио до знања своју намеру да оживи споразум, напори да се он спасе тек треба да дају опипљиве резултате, а Вашингтон и Техеран се међусобно оптужују ко је крив за недостатак напретка. Ирански званичници инсистирају на томе да се Вашингтон мора вратити првобитном споразуму и у потпуности укинути санкције, док САД тврде да је Иран постављао нове захтеве током преговора.
Иако Иран одавно тврди да је његов нуклеарни програм у мирољубиве сврхе, недавно појачање његових нуклеарних активности изазвало је одређену забринутост на Западу.
Средином јула, виши саветник иранског врховног вође ајатолаха Алија Хамнеија саопштио је да земља има техничку способност да произведе нуклеарну бомбу, али да још није донела политичку одлуку да то учини.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti