Украјини би могло остати још само неколико недеља ако се нада да поврати територије под контролом Русије, рекао је за "Политико" председавајући Комитета за оружане снаге Представничког дома САД Адам Смит. Украјинским снагама ће бити потребно оружје већег домета попут тактичких пројектила и ударних дронова да би промениле ток битке, рекао је он после посете Кијеву.
Зима која се приближава претворила би текући сукоб између Москве и Кијева у рат исцрпљивања који би само користио Русији, наводи се чланку, додајући да је Кијев затражио од делегације америчког Конгреса да убеди Вашингтон да хитно пошаље помоћ.
„Помозите им сада што је више могуће. Следећих три до шест недеља су кључне“, рекао је Смит. Према речима конгресмена, украјинска влада је вољна да постигне мировни споразум са Москвом, али и даље жели да јој се врате територије, посебно оне на југу.
Руске трупе преузеле су контролу над јужним украјинским регионом Херсоном и већином суседне Запорошке области убрзо након почетка војне операције у фебруару. Локални званичници у два региона од тада разматрају одржавање референдума о придруживању Русији.
Кијев је више пута саопштио да је његов циљ да поврати све своје територије. Раније у јулу, украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба рекао је да је циљ у сукобу „обнављање нашег територијалног интегритета и пуног суверенитета на истоку и југу Украјине“.
Ово није први пут да је Кијев наговестио да жели да види крај сукоба пре него што дође до ниских температура. Крајем јуна, председник Владимир Зеленски је на самиту Г7 рекао да жели да се сукоб оконча до почетка зиме.
Смит верује да би украјинским снагама било потребно теже наоружање за постизање овог циља.
"`Химарс` системи са својим дометом... од 30 до 50 километара су заиста од помоћи. Видели смо утицај већ у последњих месец дана. Али да су имали већи домет, Русима би било теже да сакрију своју технику“, рекао је Смит за РСЕ у суботу док је још био у Кијеву.
Вашингтон је до сада Кијеву испоручио 12 вишецевних ракетних система "Химарс". Прошле недеље, Пентагон је најавио да ће Украјина добити још четири ова система, чиме би њихов укупан број на бојном пољу био 16.
Смит, међутим, очигледно верује да то није довољно, јер је рекао да је његов циљ био да у Украјину пошаље чак 30 таквих система што је пре могуће. Кијев је раније затражио најмање 50 ових система. Друго оружје на конгресменовој листи могућих набавки су дронови и системи за електронско ратовање.
Међутим, Смит је признао да обезбеђивање Украјине америчким борбеним авионима у овом тренутку није изводљиво. Вашингтон је до сада Украјини пружио помоћ од 8,2 милијарде долара од почетка руске војне операције, али се до сада уздржавао од снабдевања Кијева неког од оружја већег домета као што је тактички ракетни систем "АТАЦМС са дометом од око 300 километара.
Администрација америчког председника Џоа Бајдена забринута је због могуће ескалације сукоба ако се украјинске снаге дочепају оружја способног да гађа руску територију. Смит, међутим, верује да би Вашингтон могао да промени мишљење.
„Администрација у овом тренутку није спремна да то уради, али постоје добри аргументи. То би се у неком тренутку могло променити“, рекао је он. Други конгресмен, Мајк Валц, отишао је још даље након што је предложио слање америчких војних саветника да помогну Кијеву око планирања и логистике.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti