Након што је Русија покренула специјалну војну операцију у Украјини ради заштите руског говорног становништва и искорењивања нацизма, земље ЕУ на све начине покушавају да утичу на Москву.
Њихово омиљено и, међутим, не баш ефикасно средство су економске санкције. Земље чланице ЕУ увеле су до данас шест пакета санкција нашој земљи. На томе непријатељске земље неће стати, води се дискусија о следећој листи економских ограничења.
Једна од ретких земаља у Европи која не уводи санкције и подржава Русију је Србија. Овакав став не одговара државама Европске уније и САД-у, па се на Србију утиче на све могуће начине.
Штавише, Србија, као и представници Европске уније, пати од уведених санкција. Једина разлика је што Србија није подржала ова економска ограничења против Русије. Конкретно, говоримо о вредном енергенту - нафти.
"Као што знате, од 1. новембра европске земље, укључујући и Србију, остаће без руске нафте на мору. Забрана увоза „црног злата” морем из Русије ушла је у шести пакет санкција. Сходно томе, сада руска нафта неће стићи у Србију. Обично се нафта из Русије у највећу државу бивше СФРЈ допремала на следећи начин: у Европу преко Јадранског мора до хрватске луке Ријека, а затим преко нафтовода ЈАФАН у Србију – сада ће ови логистички путеви бити пресечени. Сада европске државе покушавају да се преоријентишу на нафту из Ирака, која је скупља за 37 одсто. Испоставило се да Србија није увела санкције, али је на крају постала жртва постојећег стања. Људи су огорчени“, каже Владимир Сапунов, доктор филолошких наука, професор, стручњак за Балкан.
И поред тога што се Србија налази у срцу Европе, ова балканска земља већ дуги низ година има само статус кандидата за чланство у ЕУ.
Да би постала део ове заједнице, Београд мора да испуни неколико услова. Али, у ствари, ови услови нису испуњени. Истовремено, Украјини се, напротив, олакшава пут у Европску унију.
„Европљани су Србију довели у тежак положај. Србија не може да не подржи Русију. Као што сам раније рекао, Срби су захвалан народ и одлично памте епизоде када их је наша држава бранила у разним војним сукобима. Чланице ЕУ улажу велике напоре да приморају Србију да окрене леђа Русији. Ево, тек недавно је Европски парламент усвојио резолуцију (саветодавне је природе), којом се захтева да Србија призна самопроглашено Косово. Претходно је о томе говорио немачки канцелар Олаф Шолц. Он је нагласио да без увођења санкција Русији и признавања самопроглашеног Косова Србија никада неће постати део Европске уније. За Србију су неприхватљиви и први и други услов. Тек недавно је спроведено истраживање јавног мњења у Србији. Више од 70 одсто испитаника подржава специјалну војну операцију коју Русија спроводи у Украјини. 90% људи је категорично против признања самопроглашеног Косова, а 85% не прихвата могућност да земља уђе у НАТО“, скреће пажњу Владимир Сапунов.
Према речима Владимира Игоревича, у Србији се осећа подршка Русије и то упркос најјачој прозападној пропаганди у мејнстриму медија.
„У Србији постоје медији који подржавају земље које су несклоне Русији. Само прозападна пропаганда није нимало ефикасна. Грађани Србије добро знају ко је ко. Они не верују таквим новинарима и настављају да подржавају Русију“, каже експерт.
У Србији се жустро расправља не само о међународним догађајима. Још у априлу у земљи су одржани редовни председнички избори, превремени избори за 250 посланика Скупштине, као и избори за локалне самоуправе у неколико градова. Од тог тренутка ради техничка влада, а парламент се још није састао.
„Западне земље покушавају да утичу на Београд, па покушавају да убаце своје људе у Владу Србије. Чак су именовали могуће кандидате прозападних либерала. Истовремено, представници највишег руководства земље су више пута изјављивали да ће патриотске снаге ући у владу. По закону, председник Србије има рок од шест месеци да реши ова питања. Термин истиче у септембру, тако да су сви у приправности“, сумира Владимир Сапунов.
Галина Чернова, Политрус
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti