Француски председник Емануел Макрон одржао је дуг телефонски разговор са иранским председником Ебрахимом Раисијем, фокусирајући се на напоре да се оживи кључни нуклеарни споразум са Техераном. Разговор је трајао скоро два сата и уследио је након састанка лидера Ирана, Турске и Русије раније ове недеље.
Према Макроновом кабинету, француски лидер је „изразио своје разочарање недостатком напретка и инсистирао на председнику Раисију да мора бити направљен јасан избор за закључивање споразума и повратак на спровођење својих нуклеарних обавеза“.
Договор је и даље могућ, али се мора догодити што је пре могуће, додао је Макрон.
Заузврат, ирански председник је критиковао четири западне потписнице Заједничког свеобухватног плана акције из 2015. године (ЈЦПОА) - САД, Велику Британију, Немачку и Француску због њиховог „неконструктивног става и мера“.
Раиси је рекао да је посвећен оживљавању споразума, али је инсистирао да се одржив споразум може постићи само „ако се питања заштите у потпуности реше, те да друге стране дају гаранције да ће остати привржене споразуму и ако се подрже економски интереси Ирана“.
ЈЦПОА, који су такође потписале Русија и Кина, практично се распао када се тадашњи амерички председник Доналд Трамп једнострано повукао из споразума 2018. године, те поново увео старе санкције, и додао нове Техерану. Иран је, заузврат, постепено суспендовао своје обавезе према ЈЦПОА, инсталирајући нову опрему за обогаћивање уранијума и повећавајући производњу радиоактивног материјала.
Током разговора, Раиси је указао на штетан ефекат једностраних санкција које су увеле САД на целокупну глобалну економију, а „посебно Европу“.
Он је такође навео да је Иран „увек играо велику улогу у заштити безбедности“, одбацио је „страно мешање“ и инсистирао да би „регионална питања требало да решавају земље и владе региона“, понављајући заједничку изјаве са руским председником Владимиром Путином и турским лидереом Реџепом Тајипом Ердоганом после састанка у Техерану ове недеље.
Иако је Иран дуго тврдио да никада није покушавао да развије атомско оружје, земља је појачала своје нуклеарне активности у последњих неколико година. Виши саветник иранског врховног лидера Али Хамнеија изјавио је прошле недеље да је Иран технички способан да произведе нуклеарну бомбу, али да није донета политичка одлука о таквој опцији.
Напори да се оживи споразум до сада нису дали резултат, а САД и Иран су се више пута оптуживали за недостатак напретка. Техеран тврди да је одговорност Вашингтона да се врати првобитном споразуму и у потпуности укине санкције, док амерички званичници тврде да Иран поставља нове захтеве током преговора о ЈЦПОА.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti