Француски председник Емануел Макрон осудио је "англосаксонске" лидере због отвореног прижељкивања уништења Русији у недавно објављеном документарцу. Неки од најватренијих присталица Украјине већ су критиковали Макрона због тога што је остао у контакту са руским председником Владимиром Путином.
Иако је осудио руску војну операцију у Украјини и подржао санкције ЕУ Москви, француски председник је од фебруара у неколико наврата разговарао са Путином телефоном. Ови позиви очигледно нису приближили Украјину миру, али су зарадили за Макрона презир од стране присталица Кијева, укључујући пољског премијера Матеуша Моравјецког, који је критиковао свог француског колегу због разговора са човеком кога је упоредио са „Хитлером“.
Међутим, у документарцу који је емитован на француској телевизији, Макрон је дао известан увид у свој приступ дипломатији.
Снимљен у возу из Кијева прошлог месеца, Макрон је објаснио да је разговор са Путином неопходан како би се спречило да сукоб у Украјини прерасте у шири рат. Описујући "англосаксонске" лидере као оне који форсирају да "морамо уништити Русију, трајно је ослабити", Макрон је рекао да је његов циљ уместо тога да "помогне Украјини да победи", а "не да се бори против Русије, а камоли да је уништи".
Без обзира на практичне сличности између Макроновог приступа и приступа његових колега из САД и Велике Британије, од којих су сви обезбедили Кијев оружјем и муницијом, постоји јасна разлика у реторици између Француске и „англосаксонског“ света.
Док је амерички председник Џо Бајден оптужио Русију да је починила „геноцид” у Украјини, Макрон је упозорио Запад да не наводи тако оштре термине. Исто тако, он је одбацио захтеве Кијева да Русију прогласи „спонзором тероризма“.
И док је амерички државни секретар Лојд Остин описао сукоб у Украјини као прилику да се Русија „ослаби“, а Бајден пожелео промену власти у Москви, Макрон је изјавио да Запад „не сме да понижава Русију“, како би једног дана омогућио мировни споразум.
У Британији, премијер Борис Џонсон упоредио је Путина са „крокодилом“ и више пута одбацио идеју о мировним преговорима са Москвом. У међувремену, новоименовани шеф британских оружаних снага је изјавио да се британска војска мора припремити за могућност „пораза Русије у борби“.
Макрон је, напротив, рекао да европски лидери морају „увек да поштују Русију као земљу и руски народ“, тврдећи да „нема трајног мира ако Русија није ангажована у великој архитектури мира на нашем континенту“.
Међутим, Макрон је стао на страну својих колега лидера Г7 у пристанку да подржи кијевску војску „колико год буде потребно“, одбацујући гласине да је предложио Украјини да тргује територијама за мир са Русијом, Макрон сада инсистира да ће „Украјина одлучити када ће се испунити услови за изградњу мира“, што је отворени став који одражава став САД, Велике Британије и других земаља НАТО-а.
Путин је оптужио европске лидере да су жртвовали сопствену економију да би подстакли украјинске ратне напоре, тврдећи да врше економско „самоубиство“ под „притиском свог америчког господара“. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров недавно је рекао да Макрон „и даље говори о стратешкој независности ЕУ“, али је „сигуран да им неће бити дозвољено да је имају“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti