Кина можда размишља о заузимању Месеца као део свог војног космичкког програма, рекао је директор НАСА-е Бил Нелсон за лист "Билд".
У интервјуу објављеном данас, Нелсон је навео да су Сједињене Државе сада укључене у нову трку у космосу, овог пута са Кином. Он је нагласио да би 2035. године Пекинг могао да заврши изградњу сопствене Месечеве станице и да почне експерименте годину дана касније.
79-годишњи Нелсон је навео да "морамо бити веома забринути због слетања Кине на Месец", додајући да "сада припада Народној Републици и да сви остали треба да се држе подаље".
Тврдећи да је кинески космичкчи програм „војни“, Нелсон је објаснио да је конкуренција за јужни пол Месеца посебно интензивна јер би се потенцијална налазишта воде могла користити у будућности за производњу ракетног горива.
На питање "Билда" какве планове Кина има има у космосу, Нелсон је рекао да су кинески астронаути заузети учењем како да униште сателите других земаља.
Упркос уверавањима Пекинга да његов амбициозни космики програм има чисто мирољубиве сврхе, Нелсон је дуго оштар критичар кинеске политике у космосу.
У априлу је оптужио кинеске званичнике да одбијају да сарађују са САД-ом у њиховим мисијама и да прикривају важне податке. Раније је, међутим, признао да се НАСА придржава закона из 2011. који забрањује агенцији директну сарадњу са кинеском владом или било којим кинеским организацијама без експлицитног одобрења Конгреса и федералних органа за спровођење закона. Кинески званичници су на ту забрану, названу Вуков амандман, указали као на „несрећну” и препреку директној сарадњи са НАСА-ом.
Недавне санкције које је Запад увео Москви због њене војне операције у Украјини навеле су Русију да тражи још дубљу сарадњу са Кином у космосу. Крајем фебруара, само два дана након покретања специјалне војне операције, директор руске космичке агенције Дмитриј Рогозин најавио је да ће "Роскосмос" прекинути рад на заједничким космичким пројектима са Европом и САД-ом и да ће почети преговоре са Кином о координацији и међусобној техничкој подршци свих мисија у дубоком космосу.
У међувремену, у јануару ове године, НАСА-ина канцеларија генералног инспектора упозорила је да би број космонаута агенције могао бити премали да би задовољио будуће потребе. Број од 44 космонаута, проглашен је за „један од најмањих кадрова у последњих 20 година“, док се НАСА припрема за своју мисију "Артемис" истраживања Месеца.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti