Украјински суд је званично забранио странку Украјинска опозициона платформа – За живот (ОППЛ). Министарство правде објавило је на Фејсбуку да ће сва њена имовина и средства бити конфисковани.
Одлуку о забрани странке донео је Осми управни апелациони суд у западном граду Лавову, на захтев Министарства правде. Власти у Кијеву су у марту обуставиле све активности стране након покретања руске војне операције, а странка и њени лидери оптужени су да имају везе са Русијом и да су „антиукрајинци“.
Министарство је у својој објави на Фејсбуку навело да су украјински судови до сада забранили 11 „проруских“ партија за које се сумња да су радиле на „подривању суверенитета“ земље.
Пре него што су њене активности обустављене, ОППЛ је била највећа украјинска опозициона група и друга по величини странка у земљи. Године 2019. освојила је 13 одсто гласова на парламентарним изборима, а 2021. анкете су показале да је надмашила „Слугу народа“ председника Владимира Зеленског као најпопуларнију странку.
Од 2018. води је Виктор Медведчук, бизнисмен који је позивао на боље односе са Русијом и сматрао да је западни заокрет Кијева штетан за националне интересе. У мају 2021. Медведчук је стављен у кућни притвор након што је оптужен за издају од стране Зеленског.
Медведчук је више пута негирао оптужбе против њега као „политички мотивисане“ и инсистирао на томе да никада није био „проруски оријентисан“, већ је само желео оно што је најбоље за украјински народ.
Дана 12. априла, лидера ОППЛ-а ухапсила је украјинска служба безбедности (СБУ) док је наводно покушавао да побегне из земље. О хапшењу је објављено у јавности након што је Зеленски објавио његову фотографију где је везан лисицама. Политичар је од тада у притвору СБУ на непознатој локацији.
Медведчукова супруга, Оксана Марченко, молила је светске лидере да организују ослобађање или размену њеног мужа и оптужила СБУ да га је тукла и мучила.
Прошле недеље су украјински судови забранили још два политичка покрета – Леву опозицију и Шеријевску странку, који су се претходно налазили на листи од 11 политичких фракција које је суспендовао Савет безбедности Украјине.
Зеленски је 14. маја потписао закон којим се поједностављује процес забране политичких партија за које се сматра да су „антиукрајинске“. Према закону, свакој странци која се противи или оспорава званични став владе, посебно када је у питању текући сукоб са Москвом, може се забранити рад и одузети имовина судском пресудом на коју се не може уложити жалба.
Законом се забрањује порицање „агресије на Украјину“ или називање сукоба „унутрашњим“ или „грађанским ратом“. Такође се забрањују позитивне изјаве у вези са „агресорима“ и чини незаконитим називање снага Доњецке и Луганске републике „побуњеницима“, инсистирајући да их треба звати „терористима“.
Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.
Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti