BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина за разлику од САД тражи мир у Украјини - Пекинг

РТ: Кина за разлику од САД тражи мир у Украјини - Пекинг
17.06.2022. год.
Док Вашингтон подстиче сукоб у Украјини, Пекинг промовише мир, саопштило је кинеско министарство спољних послова

Кина за разлику од Сједињених Држава тражи мир у Украјини, а на људима је да одлуче ко је на „правој страни историје“, рекао је портпарол Министарства спољних послова Кине Ванг Венбин, одговарајући на критике Вашингтона о ставу Кине о сукобу.

Кина је жестоко критикована од стране САД-а због одбијања да осуди руску операцију у Украјини, као и због њене сарадње са Москвом. У среду је портпарол америчког Стејт департмента оптужио Пекинг да „и даље стоји уз Русију понављајући њену пропаганду и поричући руске злочине у Украјини“ пре него што је рекао да ће се „народи на страни Владимира Путина неизбежно наћи на погрешној страни историје“.

„По питању Украјине, Кина је увек независно процењивала ситуацију на основу историјског контекста и основа питања. Увек смо на страни мира и правде“, рекао је Ванг Венбин.

Затим је упоредио кинеску спољну политику са политиком САД-а, те да њени резултати не ису у прилог Вашингтону. Он је рекао да, док САД гурају ширење НАТО-а на исток и враћају конфликт „назад у Европу“, Кина је посвећена дијалогу и сарадњи.

„Док су САД тражиле борбу `до последњег Украјинца` и подстакле сукоб, Кина је активно промовисала мировне преговоре и позвала свет да омогући наставак преговора, а не борбу између Русије и Украјине“, рекао је он.

Док су САД журиле са санкцијама и притисцима, Пекинг се чврсто противио покушајима политизације светске економије, рекао је портпарол Министарства спољних послова, јер „оно што је постигнуто кроз међународну економску сарадњу током деценија не може се тек тако избрисати“.

„Људи ће сами доћи до закључка ко је на правој страни. САД стално тврде да су на правој страни историје, али да ли су потпуно самоуверене када то говоре? Можда САД само звижде у мраку“, закључио је он.

У међувремену, изјаве портпарола Стејт департмента биле су, заузврат, реакција на изјаву кинеског председника Си Ђинпинга. Си је у среду поновио да је Кина „спремна да сарађује са Русијом како би се наставила међусобна подршка у кључним интересима који се тичу суверенитета и безбедности“.

Од краја фебруара, када је Москва започела своју војну операцију у Украјини, Русија је постала земља са највише санкција на свету. САД, ЕУ, Велика Британија и многе друге земље наметнуле су тешка ограничења различитим секторима руске економије. Током последња три месеца, Вашингтон је покушавао да убеди Кину, Индију и неке друге земље да следе пример САД у „кажавању“ Русије, чини се безуспешно.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.


Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / VCG / Contributor / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА