Европска унија није спремна за рат као што је онај у Украјини, упозорио је шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ. Он је то изнео на панелу дебате чији је домаћин био истраживачки Центар за европске политичке студије (ЦЕПС).
Високи дипломата је навео да не верује да је „реално“ да би европске земље могле значајно да унапреде своје војне способности на време, јер је процес „добровољан“ и не постоји „закон гравитације да се ствари догоде“.
Он је објаснио да, иако је добро познато где су одбрамбени недостаци ЕУ, мора постојати „позив на буђење“ да чланице делују координисано и да на крају не троше новац. Међутим, он је изразио ужаснутост што рат у Украјини очигледно није био „прави позив за буђење“.
„Требало би да учимо из овог рата. Гледајте, европске војске не би моглр да издрже рат попут оног у Украјини дуже од две недеље. Остале би без муниције“, рекао је Борељ.
Он је такође указао на чињеницу да су се европљани превише навикли на мир и да одбијају да признају претњу која прети из иностранства. Он је навео да је ЕУ изграђена уз заставу мира и да је рат „нестао из наше колективне маште“, након што су оснивачи блока кренули да учине рат „ментално немогућим“.
Међутим, дипломата је приметио да мир „више није мотор, више није нешто што се покреће. Да, мир, добро, шта још?"
„Не верујте да је мир природно стање ствари. Природно стање ствари је рат и ми у Европи, навикли смо да верујемо да је мир нормално стање и надам се да нећемо научити да то није тако“, рекао је он.
Борељ је даље упоредио европљане са „великим птицама које забијају главу у песак“ и не желе да схвате колико је свет опасан, инсистирајући да је важно да их натерамо да разумеју „какав је свет“.
Борељ је раније позвао на јачање европских одбрамбених капацитета и на превазилажење недостатака откривених сукобом између Русије и Украјине. Он је у недељу на свом блогу написао да су најочигледнији примери таквих празнина „исцрпљене залихе које су резултат војне подршке коју смо пружили Украјини“, као и питања „наслеђена из прошлих буџетских резова и недовољних инвестиција“.
„ЕУ треба да преузме више одговорности за сопствену безбедност“, што би захтевало стварање „модерних и интероперабилних европских оружаних снага, које гледају на виши део спектра и такође настоје да повећају способности и снаге“, истакао је он. .
Дипломата је истакао три главне линије деловања које би на крају требало да омогуће блоку да отклони постојеће недостатке у својој одбрани: рад на борбеној готовости, попуну залиха и модернизацију својих способности.
„Време је да се унапреди европска одбрана сада. Морамо да ојачамо европску одбрамбену индустријску базу и да будемо оперативни са потребним војним капацитетима. Да бисмо могли да повећамо наше војне капацитете да се бранимо, да ојачамо НАТО и да боље подржимо наше партнере кад год је то потребно“, инсистирао је он.
У међувремену, Москва је осудила све већу милитаризацију ЕУ и навела да блок постаје „агресивни милитантни играч који има амбиције које се протежу далеко изван европског континента“ и да „следи стопама НАТО-а“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti