BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Споразум ЕУ о забрани руске нафте стићи ће за неколико дана - француски министар

РТ: Споразум ЕУ о забрани руске нафте стићи ће за неколико дана - француски министар
10.05.2022. год.
Министар за европска питања Клемент Бон каже да је то „питање дана“, док Мађарска брани своје противљење ембаргу

Споразум ЕУ о забрани руске нафте стићи ће за „неколико дана“, изјавио је француски министар европских послова Клеман Бон, пошто је Мађарска, кључни критичар ембарга, рекла да „треба још много да се уради“ да би одустала од приговора.


Чланице Европске уније, као одговор на текућу војну операцију Русије у Украјини, сада воде тешке преговоре о шестом пакету санкција, који укључује постепену забрану руске нафте. Бон је рекао да би споразум могао бити постигнут "у року од недељу дана", а то је циљ француског председавања.


„Напорно радимо на томе... Вероватно је питање дана. И са сигурношћу могу да кажем, биће шести пакет европских санкција, оне ће бити веома моћне, и ми ћемо постепено, са временским роком, прво постепено избацивати руску нафту, али и руске угљоводонике уопште“, навео је он.

Бон је објаснио да ЕУ сада разматра два начина да задовољи потребе земаља које су у великој мери зависне од руске енергије – да им да додатно време за спровођење санкција и да им обезбеди „алтернативне гаранције за снабдевање“. Он је напоменуо да се, иако су преговори били тешки, ЕУ борила да се договори и око претходног пакета санкција, али да су на крају мере усвојене једногласно.

Бон је такође открио да ће француски председник Емануел Макрон разговорати са мађарским премијером Виктором Орбаном и шефицом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.

Саопштење је уследило након састанка Фон дер Лајен и Орбана у понедељак у Будимпешти. Након разговора, председник Европске комисије је рекла да су они „корисни да се разјасне питања у вези са санкцијама и енергетском безбедношћу“.

„Направили смо напредак, али је потребан даљи рад“, рекла је она у објави на Твитеру.

 


Мађарска је такође наговестила одређени напредак. Министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да је направљен „мали корак напред”.

„Ипак, потребно је још много тога да се уради да бисмо потенцијално променили своју позицију... Не можемо дозволити да мађарски народ плати цену овог рата“, рекао је он.

Прошле недеље, Фон дер Лајен је потврдила да предлози за шести пакет санкција укључују постепено спровођење тоталног ембарга на руску нафту. Ово је вероватно најтежа мера до сада за саму ЕУ, с обзиром на то да је 2021. године блок у целини добијао 25 одсто увоза нафте из Русије, према подацима Евростата.

Орбан је рекао да ће та мера бити "нуклеарна бомба" за економију његове земље и открио да жели да ЕУ да Мађарској пет година да замени руску нафту.

Уважавајући примедбе Мађарске и Словачке, које се у великој мери ослањају на руски увоз, ЕУ је, како се наводи, понудила двема земљама, као и Чешкој Републици, одлагање примене санкција до 2024. године. Остале земље треба да пређу на алтернативно снабдевање најкасније почетком следеће године.

Све мере мора једногласно да одобри свих 27 земаља чланица блока.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Facebook / Péter Szijjártó / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА