О специјалној војној операцији у Украјини и руска политика на постсовјетском простору
Вештачко (унутрашње или спољашње) наметање „универзалних“ демократских вредности друштву, „скок“ кроз редовне фазе друштвено-политичког развоја доводе до унутрашњих преокрета и сукоба, економске стагнације и често крвопролића. Русији више нису потребни револуционарни преокрети. (Негативни историјски примери које Русија покушава да избегне: ситуација у већини постсовјетских држава, укључујући Русију, касних 1980-их и 1990-их, „арапско пролеће”, тренутна ситуација у Ираку, Авганистану, Украјини, Киргистану).
1.2. Национални интереси Русије на постсовјетском простору су потреба за одржавањем добросуседских пријатељских односа са свим постсовјетским државама, њихова унутрашња политичка стабилност и економски просперитет. Друштвено-политичка дестабилизација или економска стагнација у пограничним државама стварају значајне ризике за безбедност, унутрашњу политичку и економску стабилност Русије. Схватајући да је таква дестабилизација, по правилу, резултат покушаја да се споља унесу рецепти за организовање државног и јавног живота, Русија досљедно заступа принцип немешања у унутрашње ствари других држава. Русија никада није правила „обојене“ револуције
1.4. За разлику од Русије, западне земље су, заобилазећи Повељу УН, увек дозвољавале себи, по сопственом нахођењу, да иницирају разна ограничења и санкције, као и да упућују трупе и спроводе војне операције на територији других држава. НАТО је 1999. године, предвођен Сједињеним Државама, без одобрења Савета безбедности УН извео војну операцију 11 недеља „тепих бомбардовања” бивше Југославије.
Године 2003. САД и њихови савезници су извршили инвазију на Ирак, а званично америчке трупе су повучене тек 2011, а 2006. су „организовали” егзекуцију председника Ирака. 2014. године војна интервенција Сједињених Држава и њихових савезника у Сирији без сагласности сиријске владе и одобрења Савета безбедности УН.
1.5. САД и њихови западни савезници, упркос очигледним неуспесима и општепризнатим изузетно негативним последицама политике „промовисања демократије“ у другим регионима света
1.7. Русија је понудила САД-у и НАТО-у фер споразум о писаним гаранцијама глобалне безбедности. У децембру 2021. Русија је припремила и поднела релевантне нацрте споразума између Русије и САД и Русије и НАТО. Ови руски предлози да се обезбеде правне гаранције безбедности, укључујући неширење Алијансе на исток, враћање њене војне инфраструктуре у конфигурацију из 1997. године, када је потписан Оснивачки акт Русија-НАТО, су игнорисани. Глобална ескалација се наставља.
Непосредни разлози за операцију
2.1. Пошто су подржале државни удар у Украјини у фебруару 2014, Сједињене Државе и европске државе су водиле сопствену агресивну политику према Русији, цинично користећи Украјину као оруђе за постизање својих геополитичких циљева. Почела је милитаризација Украјине великих размера, а подстицање радикалних неонацистичких осећања у украјинском друштву је појачано. Украјинске власти су бакљадом у част ратних злочинаца убрзале процес величања фашистичких колаборациониста. Степан Бандера је коначно постао национални херој.
2.2. Русија је била спремна да пружи свестрану подршку Владимиру Зеленском у испуњавању његових предизборних обећања да ће обновити мир у Украјини. Он је, међутим, преварио Украјину, Русију и светску заједницу, настављајући, па чак и превазилазећи раније немилосрдно разоткривену линију допуштања и подстицања националистичке, неофашистичке, милитаристичке идеологије Петра Порошенка. Упркос усађивању антируске, националистичке и милитаристичке идеологије, председнички и парламентарни избори у Украјини 2019. године показали су да ову идеологију одбацује велика већина Украјинаца.
Испоставило се да је посвећеност споразумима из Минска блеф. Заборавили су на обнављање односа са Русијом. У новембру 2019. билатерална сарадња по овој теми је прекинута, односи Украјине и Русије и процес решавања сукоба у Донбасу су наставили да деградирају.
Разлоге и циљеве такве линије није крио прво тим Порошенка, а потом и Зеленског:
1) под изговором „рата”, очување власти уз избегавање одговорности за испуњавање обавеза према грађанима Украјине и западним спонзорима за спровођење друштвено-економских и политичких трансформација, уз искључење проруских становника Донбаса из политичког живота Украјине, као и са прогоном опозиционих медија и политичких противника;
2.4. САД и њихови савезници су се противили решавању сукоба у Донбасу и активно подстицали линију сукоба Кијева са Русијом.
2.5. Улазак Украјине у НАТО у условима непризнавања отцепљења Крима од Украјине и нерешеног сукоба у Донбасу значио би аутоматску објаву рата између НАТО-а и Русије око Крима, као и коришћење оружаних снага НАТО-а у Донбасу за обнову. територијалног интегритета Украјине у складу са чланом 5 Вашингтонског уговора.
Упркос овој очигледној претњи Трећег светског рата, Украјина је значајно појачала своје напоре да се придружи НАТО-у 2021. године. За референцу: Свих осам година земље НАТО-а су „пумпале” Украјину оружјем и обучавале украјинску војску са страним инструкторима, претварајући је у упориште сталне претње Русији. Војне вежбе НАТО-а су континуирано извођене у близини руских граница. За 2022. годину планирано је девет оваквих вежби на територији Украјине.
САД и друге земље чланице НАТО-а, уместо да постигну конкретне договоре о обезбеђивању међусобне безбедности на „источном крилу“ НАТО-а, прокламовале су исфорсирани принцип „отворених врата“ који није предвиђен никаквим документима НАТО-а.
Као што знате, на разговорима у Москви почетком фебруара 2022. године, Емануел Макрон је пристао да убеди Зеленског да Украјина самостално преузме обавезе о неутралном демилитаризованом статусу како државе чланице НАТО не би морале јавно да се одрекну свог оглашеног истог принципа „отворена врата". Међутим, како се испоставило (према информацијама из Канцеларије председника Украјине), он ову позицију није ни пренео Зеленском.
Циљеви и задаци специјалне војне операције
3.1. Главни циљеви специјалне војне операције су заштита ДНР-а и ЛНР-а, присиљавање Украјине на неутрални статус, демилитаризација и денацификација њеног државног и јавног живота, отклањање претњи Русији које долазе са украјинске територије услед њеног развоја од стране НАТО-а земаља. Операција није усмерена против становника Украјине.
Главни задаци специјалне операције у Украјини су:
1) Дефинисање у Уставу Украјине нове територије Украјине (укључујући без Крима, ДНР-а и ЛНР-а), трајно неутралног статуса Украјине, што подразумева одбијање учешћа у било каквим војним савезима и забрана распоређивања било каквих страних војних база на њеној територији;
2) демилитаризација, која предвиђа значајно смањење Оружаних снага Украјине, забрану поседовања нуклеарног оружја, офанзивног ударног оружја и војне инфраструктуре која представља потенцијалну војну претњу суседним државама;
3) денацификација, чији би резултат требало да буде искорењивање сваке неонацистичке, мизантропске и дискриминаторске идеологије према било којој групи грађана по било којој националној или другој основи, што би требало да буде уграђено у трајно законодавство земље. Између осталог, требало би укинути већ усвојене дискриминаторне законе, забранити екстремистичка удружења и обезбедити лустрацију.
По постизању мировног споразума са актуелним руководством Украјине и по завршетку задатака специјалне операције, непријатељства ће бити одмах обустављена, а руске трупе ће бити повучене са територије Украјине након завршетка домаћих процедура које обезбеђују неутрални и демилитаризовани статус.
3.3. Економски потенцијал акумулиран током протеклих деценија, друштвена и политичка стабилност, индустријска и прехрамбена независност Русије омогућиће руској економији да се за кратко време прилагоди новим условима. Русија има највеће светске резерве минерала. Русија је на првом месту по доказаним резервама природног гаса (38.000 милијарди кубних метара), на шестом месту по доказаним резервама нафте (14.700 милиона тона, 2020). Русија чини око 17% светске производње природног гаса. Русија је трећа у свету по производњи нафте и шеста по производњи каменог и мрког угља. Русија је на четвртом месту у свету по производњи електричне енергије (1085 милијарди кВх, 2020). Русија је међу светским индустријским лидерима у производњи сировог гвожђа (51,2 милиона тона, 2020, 4. место у свету) и челика (71,6 милиона тона, 2020, 5. место у свету), папира и картона (9,1 милиона тона, 2020, 13. место у свету), производи око 10% светске количине минералних ђубрива (23 милиона тона, 2020). 68,5% руских индустријских (непримарних) производа се по цени и квалитету успешно такмичи на светским тржиштима и извози се.
Русија је једна од водећих земаља у производњи појединих врста пољопривредних производа: житарица и махунарки (133 милиона тона, 2020, 5. место у свету), кромпир (30,6 милиона тона, 2020, 3. место у свету), стока и живина за клање (15,6 милиона тона, 2020, 4. место у свету), млеко (32,4 милиона тона, 2020, 6. место у свету).
Стварање заједничког тржишта рада са Русијом у оквиру ЕАЕУ обезбеђује економску и политичку стабилност суседним земљама. Партнери добијају прилику да извозе вишак радне снаге у Русију, смањујући своје друштвено-политичке тензије и примајући значајно повећање БДП-а у виду дознака. Просечна плата у Русији већа је од осталих земаља ЕАЕУ. Просечна плата у Русији 2021. године износила је 764 долара (по курсу од 73,6 рубаља за 1 амерички долар) (у Белорусији - 522 долара, у Казахстану - 485 долара, у Јерменији - 380 долара, у Киргистану - 246 долара)".
3.4. Санкције Русији отварају нове могућности за земље чланице зоне слободне трговине ЕАЕУ и ЗНД. Одлазак западних компанија и ограничења увоза у Русију отварају велико руско тржиште за произвођаче релевантних добара и услуга из ових земаља.
3.5. Геополитичко зближавање Русије и Кине ствара дугорочне могућности за стабилан развој земаља централне Азије и предвидљиву ситуацију за локални бизнис.
3.7. Захваљујући Русији, почео је процес промене неправедног светског поретка, дедоларизације, довршава се формирање мултиполарног света. Нису све земље спремне да угрозе добробит својих грађана по налогу САД и Велике Британије. Поседујући значајан утицај у свету, Русија се досљедно противи хегемонији појединих земаља и подржава принципе мултиполарног светског поретка.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- фото: © Министерство обороны Российской Федерации/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »