BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Светска банка предвиђа оштар пад украјинске економије

РТ: Светска банка предвиђа оштар пад украјинске економије
11.04.2022. год.

Светска банка је предузела мере ради економског краха изазваног сукобом између Русије и Украјине, предвиђајући двоцифрени пад БДП-а у две земље и рецесију у суседним Белорусији и Молдавији.

Украјина ће бити најтеже погођена, јер ће се њена економија смањити за 45,1 одсто у овој години, саопштила је банка повезана са УН у својој ажурираној прогнози за регион. Русија, која је погођена економским санкцијама без преседана од стране САД-а и њихових западних савезника, доживеће пад БДП-а за 11,2 одсто.

Банка са седиштем у Вашингтону саопштила је да ће неке земље у региону бити принуђене да потраже спољну помоћ како би избегле неплаћање својих текућих дугова. Тржишта у развоју у Европи и централној Азији ће претрпети економску контракцију од 4,1% ове године, наводи се у саопштењу, преокренувши своју претконфликтну прогнозу раста БДП-а у просеку од 3%.

„Рат има разоран утицај на људске животе и изазива економску деструкцију у обе земље“, саопштила је Светска банка. Предвиђени су „значајни економски губитци у региону Европе и централне Азије и остатка света“.

Два непосредна суседа Украјине, Киргистан и Таџикистан ће клизнути у рецесију ове године како се економски ефекти кризе прелију, саопштила је Банка. Процењена економска контракција у региону била би двоструко већа од пада БДП-а који је био 2020. године, када је пандемија коронавируса пореметила пословну активност.

Ефекти антируских санкција ће се проширити на глобалну економију и посебно ће погодити бивше совјетске републике јер је трговина поремећена, према ревидираној прогнози.

„Утицаји рата пролазе снажно кроз трговинске, финансијске и миграционе везе у региону, што резултира значајном економском штетом за суседне земље“, саопштила је банка.

Банка је такође дала „лошији сценарио“ у којем би се сукоб одужио, са још санкција, а цене роба би додатно порасле. У том случају би руски БДП опао за око 20 одсто, док би украјински пао за 75 одсто, наводи се у извештају.

Банка је прошлог месеца најавила више од 925 милиона долара додатног финансирања за Украјину како би помогла у пружању хуманитарне помоћи. У петак је упозорила на глобалну кризу са храном јер десетине земаља уводе ограничења на извоз како би сачувале своје залихе.
 

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА