Београд креће путем Будимпеште?
Само два дана након завршених председничких и пармалентарних избора у Србији, насловне стране новина и таблоида блиских владајућој коалицији, су готово половину својих насловних страна посветили 'срдачном разговору између председника Путина и председника Вучића'. У фокусу је (наводно) било 'снабдевање Србије гасом, али и честите на изборној победи'. Разговор није био претходно најављен нити једном медију, па се верује да га је заправо иницирао Кремљ. Са друге стране, истог дана када и у Србији, на изборима у Мађарској је победила странка премијера Виктора Орбана. Орбан се годинама сматра великим савезником Владимира Путина унутар ЕУ. 'Није нам проблем да Руски гас плаћмоеу рубљама, како Москва захтева' рекао је Орбан са победничке позорнице његове странке 'Фидес'.
Наим Лео Бешири, директор Института за европске послове, каже да Србија неће у оваквој међународној ситуацији моћи још дуго да 'седи на две столице':
"У ЕУ постоји ефикасни систем санкција према свакој својој чланици, и уколико Орбан поново формира власт, сви су изгледи да ће ЕУ укључити све расположиве лампице на црвено и заврнути славину Будимпешти. То може бити мач с две оштрице, како се показује и у случају Србије"
"Једно је сигурно, 'лоши ђаци' неће поправити своје оцене и поставља се питање шта с њима радити, пуштати их да понављају разреде док малтретирају све ученике, или их избацити из школе па која год да је цена. То је питање на који одговор није лак, а и питање је колико ће времена бити потребно Србији да пресече - између Русије и ЕУ - за сада делује да то може потрајати и читаву деценију" додаје Бешири.
Колумниста Горан Јовановић је сличног мишљења:
"Европска унија је на неки начин 'пустила' Вучића и СНС да прво одрже изборе, а даља подршка из Брисела ће сигурно зависити од конкретних акција Београда према украјинској кризи. Иако Вучић, као и много пута до сада напомиње да Србија остаје на европском путу, уз чување пеијатељстава са Русијом и Кином, и њемумје сасвим јасно да то више није могуће. Ова прича је у потпуности потрошена - сам Вучић је користи скоро целу једну деценију. Раније је СНС имала 'бланко подршку' пре свега Ангеле Меркел и ЦДУ, а која је и сама била у више него пријатељским односима са Кремљом и самим Путином" наводи Јовановић.
"Али, Меркелова је данас пензионерка, која,, додуше и даље има доста утицаја на Немачку политику. И Орбан, и бивши аустријски канцелар Куртз, као и бројне десничарске партије у Пољској, Чешкој и широм ЕУ су годинама 'очијукали' и са Путином, али и са бројним руским компанијама и олигарсима. У ситуацији када Русија врши агресију на Украјину, овакво 'очијукање' постаје немогуће, и на дужи рок. Како се ситуација сада развија, Путину се смеше и оптужнице за ратне злочине, па му гас и нафта остају последња карта - ако неко у Европи и даље уопште жели да настави игру са њим".
И у самој Немачкој расте притисак да се 'пресеку односи са Москвом'. Истакнути члан ЦДУ и некадашњи блиски сарадник Меркелове, Родерицх Киесеwеттер каже да 'Немачка мора хладне главе да изврши анализу и пронађе грешке у односима да Русијом у последњој деценији'.
М. Н.
Фото: Twitter
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »