Насиље над женама у сталном порасту
Најновији случај породичног насиља у Врању шокирао је не само становнике града на Југу Србије, већ и ширу јавност. Стручњаци напомињу да је превенција у оваквим случајевима од суштинске важности, а најбитније је - пријавити особу која врши насиље на време.
Новинарка Дејана Цветковић, која је и чланица групе 'Новинарке против насиља над женама', каже да је веома битно и како се о овој теми извештава:
"У вези са случајем фемицида у Врању у ком су повређене и ћерке жртве од које је једна малолетна, замолила бих колеге новинаре да не узимају изјаве од деце и чланова породице и не износе детаље који нису од јавног значаја јер на тај начин доприносе секундарној виктимизацији преживелих. Такође, непотребно је износити околности у којима се насиље десило, јер се оно не може оправдати злоупотребом алкохола или 'љубомором', узрок је увек неједнак однос моћи између мушкарца и жене, а насилник свесно бира насиље као метод контроле."
"Жртве неретко повлаче пријаве, а разлози за то су бројни, одговорност је на институцијама да ураде процену ризика и безбедносни план и да жртви на време пруже адекватну заштиту, а улога медија јесте да етички извештава и не деморалише друге жене и девојке које могу одустати од пријаве из страха да ће медији сензационалистички извештавати о њиховом случају, да ће бити изложене ризику од понављања насиља и осуде шире заједнице уколико на неки начин открију њихов идентитет. Медији имају кључну улогу у превенцији и едукацији о родно заснованом насиљу и упућујем да уколико постоје било какве дилеме консултују Смернице за медијско извештавање о насиљу према женама. Ово је четврти фемицид од почетка ове године према извештавању медија, а годишње буде убијено око 30 жена. Такође, не постоји ни Надзорно тело за праћење фемицида које би забележило сваки случај, већ женске организације те податке сазнају из медијских извештаја. " додаје Цветковић.
Стручњаци наводе и да је у последње две године број случајева насиља у породици порастао за чак три пута, а у истовремено, све мањи број жена које трпе насиље то и благовремено пријаве, а разлог томе може бити неповерење у институције и недостатак подршке. Бесплатну психолошку подршку, правну помоћ и савете жене са искуством насиља могу добити позивањем на број СОС телефона Врање 0800/001-017.
НИВ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »