Шефови држава и влада 30 земаља које чине НАТО позвали су Кину да се „уздржи од подршке руским ратним напорима“ у Украјини. Војна алијанса је такође саветовала Пекинг да не покушава да помогне Москви да заобиђе западне санкције.
Након ванредног самита НАТО-а у Бриселу, који је био посвећен војној операцији Русије у Украјини, алијанса је издала саопштење које је, поред оштрих критика Москве, садржи и упозорења Пекингу.
„Позивамо све државе, укључујући Народну Републику Кину“, наводи се у документу, „да се уздрже од подршке руским ратним напорима на било који начин и да се уздрже од било какве акције која помаже Русији да заобиђе санкције“. У саопштењу НАТО-а се даље изражава забринутост због „недавних јавних коментара званичника НР Кине“, позивајући „Кину да престане да појачава лажне наративе Кремља, посебно о рату и НАТО-у“.
Војна операција Русије у Украјини представља „највећу претњу евроатлантској безбедности у последњих неколико деценија“, тврде лидери НАТО-а. У саопштењу се позива председник Владимир Путин да „одмах заустави овај рат и повуче војне снаге из Украјине“, као и „да омогући брз, безбедан и несметан хуманитарни приступ и безбедан пролаз за цивиле“.
Резолуцијом коју је Русија предложила у Савету безбедности УН у среду, позива се на прекид ватре у Украјини како би цивили могли да напусте подручја која су најтеже погођена борбама. Међутим, документ није усвојен јер су за њега гласале само Русија и Кина, док је осталих 13 чланица Савета безбедности било уздржано.
НАТО је у свом саопштењу оптужио руске снаге да изводе „разорне нападе на цивиле, укључујући жене, децу“ – нешто што је Москва све време одлучно негирала.
Војни савез је такође упозорио оне "одговорне за кршење хуманитарног и међународног права, укључујући ратне злочинце" да ће одговарати.
Штавише, лидери НАТО-а су се обавезали да ће се „супротставити руским лажима о њеном нападу на Украјину и разоткрити измишљене наративе“.
Завршни параграфи саопштења посвећени су мерама које је НАТО предузео током протеклог месеца, као и мерама које планира да спроведе у блиској будућности. Од 2014, војна алијанса је признала да пружа „широку подршку“ Украјини, а помоћ иде и другим земљама ван НАТО-а „погођеним руским претњама и мешањем“.
Москва је прошлог месеца покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске осмишљени су да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.
Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti