BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Споразуми са новопризнатом Доњецком и Луганском Народном Републиком укључују и војну сарадњу

РТ: Споразуми са новопризнатом Доњецком и Луганском Народном Републиком укључују и војну сарадњу
22.02.2022. год.


Док су уговори о пријатељству и сарадњи између Русије и новопризнатe Луганске и Доњецке Народне Републике још у фази израде, Државна дума је објавила предложене документе који показују да ће они укључивати заједничку одбрану од спољне агресије и право да између осталог користе војну инфраструктуру једна друге.


Председник Владимир Путин признао је синоћ 
Луганску и Доњецку Народну Републику, два некадашња отцепљена региона на истоку Украјине, као независне државе.

Државна дума је великом већином гласала за признавање прошле недеље. Нацрти споразума о пријатељству и узајамној помоћи са обе новопризнате државе, који ће трајати најмање 10 година, објављени су на интернет страници Државне думе.


Од посебног значаја је члан 5., који обема уговорним странама даје право да „граде, користе и унапређују војну инфраструктуру, базе и друге објекте на својој територији“. Кремљ је већ наредио руским трупама да се распореде у две земље као мировне снаге, у очекивању формалног споразума о војној сарадњи.

 



Члан 6. забрањује обема странама да „уђу у било које блокове или савезе усмерене против било које од њих“ и неће дозволити да се њихова територија користи за покретање напада једне на другу.

Члан 11 предвиђа слободно кретање грађана између уговорних страна и обавезује и Русију и републике да „развију и спроводе договорени скуп мера за регулисање режима уласка и изласка грађана трећих земаља са своје територије“.

Члан 13. такође обавезује уговорне стране да штите „етнички, језички, културни и верски идентитет националних мањина на својим територијама и стварају услове за очување и развој“ ових идентитета уз гарантовање индивидуалних и колективних мањинских права „без подвргавања било каквим покушајима асимилације против њихове воље“.

Доњецк и Луганск су прогласили независност од Украјине 2014. године, након што су националисти које подржавају САД збацили демократски изабрану владу у Кијеву. Они су у то време тражили признање од Русије, али је Москва одбила, инсистирајући да је њихов сукоб унутрашње питање Украјине.

Русија се придружила Француској и Немачкој у такозваном Нормандијском формату како би посредовала у примирју између Кијева и побуњеника у Минску 2014-2015. године. Процес је предвиђао да Украјина овим регионима да широку аутономију, али је Кијев у више наврата одбијао да испуни своје обавезе, уместо тога мењајући устав Украјине како би то онемогућио.


 

Путин је у синоћњем говору осудио овакав развој догађаја и оптужио Украјину да жели да освоји два региона силом, најављујући признање република Донбаса као потез који је „одавно сазрео”.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AP / Sputnik / Kremlin Pool / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА