BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Запад би уместо да се плаши хипотетичке претње размештања руског нуклеарног оружја у Белорусији, требало да размишља о стварној опасности од размештања америчког нуклеарног оружја у Европи“

„Запад би уместо да се плаши хипотетичке претње размештања руског нуклеарног оружја у Белорусији, требало да размишља о стварној опасности од размештања америчког нуклеарног оружја у Европи“
07.02.2022. год.

Запад би уместо да се плаши хипотетичке претње размештања руског нуклеарног оружја у Белорусији, требало да размишља о стварној опасности од размештања америчког нуклеарног оружја у Европи, рекао је 
директор Оделења за непролиферацију и контролу наоружања Министарства спољних послова Русије Владимир Јермаков у интервјуу за РИА Новости.

Раније је амерички Стејт департмент сугерисао да би промена белоруског устава могла да доведе до размештања руских нуклеарних снага у земљи, што би наводно представљало претњу по безбедност Европе.


„Желео бих да поставим контрапитање. Зар наше европске колеге не виде претњу својој безбедности, не у хипотетичком белоруском, већ у стварном размештању на територији низа НАТО земаља америчког нуклеарног оружја способног да гађа циљеве у Русији“, рекао је Јермаков у одговору на захтев да коментарише саопштење Стејт департмента.

Према његовим речима, учешће ненуклеарних европских земаља у „заједничким нуклеарним мисијама“ НАТО-а „директно је у супротности са њиховим основним обавезама из Уговора о неширењу нуклеарног оружја“.

„Категорички се не слажемо са таквом дволичношћу западних земаља“, нагласио је руски дипломата.

Чињеница је да је Минск спреман да држи такво оружје ако НАТО предузме сличан корак у Пољској, рекао је белоруски председник у интервјуу за РИА Новости крајем новембра.

Како је приметио министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, ову изјаву Лукашенка треба схватити као упозорење Западу.

Заузврат, прес-секретар руског председника Дмитриј Песков указао је да би размештање различитих врста наоружања у близини граница земље подразумевало акције за балансирање ситуације.

После распада СССР-а, на територији Белорусије остало је десетине пуњења за стратешке интерконтиненталне ракете "Топољ" и више од хиљаду тактичких нуклеарних бојевих глава.
Њихово повлачење је резултат потписивања Уговора о неширењу нуклеарног оружја од стране Минска.

Лукашенко је у интервјуу за РИА Новости рекао да су сва лансирна места за интерконтиненталне балистичке ракете у републици, осим једног, очувана и спремна за употребу.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Минобороны РФ/ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА