Путин: Треба ли да ратујемо против НАТО-а? Да ли је неко уопште размислио о томе? Изгледа да не.
Из одговора САД-а о безбедносним гаранцијама већ је јасно да је америчка страна игнорисала фундаменталне руске забринутости, рекао је Владимир Путин.
На конференцији за новинаре после разговора са мађарским премијером Виктором Орбаном, руски председник је рекао да Москва пажљиво анализира одговоре добијене 26. јануара од САД и НАТО-а на предлоге безбедносних гаранција.
"Али већ је јасно, обавестио сам премијера о томе, да су фундаменталне руске забринутости игнорисане. Нисмо видели адекватно разматрање наша три кључна захтева", рекао је Путин.
Међу главним тачкама, председник Русије је навео спречавање ширења НАТО-а, одустајање од размештања система ударног наоружања у близини руских граница, као и враћање војне инфраструктуре НАТО-а у Европи у стање из 1997. године.
Путин је подсетио да је после распада СССР-а Северноатлантска алијанса обећала да неће ширити инфраструктуру на исток, али да сада НАТО укључује балтичке земље, Пољску и Румунију.
"Једно су говорили, друго радили. Како људи кажу, само су преварили", додао је председник.
Истовремено, он је скренуо пажњу да политика „отворених врата” нигде није уписана у документе НАТО-а.
„Кажу - политика 'отворених врата'. Откуд таква идеја? Политика 'отворених врата' НАТО-а... Где је уписана? Нигде. У члану 10 споразума из 1949. године о формирању НАТО-а, ако ме сећање добро служи, пише да Алијанса у договору са свим учесницима и чланицама НАТО-а може да прима друге европске земље у ту организацију. Може, али није дужна“, рекао је председник.
"У доктринарним документима саме Украјине пише да ће они вратити Крим, укључујући и војним средствима. Не оно што кажу у јавности, али то пише у документима. Замислите да је Украјина чланица НАТО-а, пуна оружја, да постоје савремени ударни системи на исти начин као у Пољској и Румунији - ко ће то зауставити? И он почиње да оперише на Криму, сад о Донбасу и не говорим“, рекао је Путин.
Председник је позвао да се размисли до чега би такав сценарио могао да доведе.
"Треба ли да ратујемо против НАТО блока? Да ли је неко уопште размислио о томе? Изгледа да не", рекао је председник.
Путин је истакао да Москва настоји да избегне ескалацију ситуације, те да је за то неопходно обезбедити безбедност свих заинтересованих страна - Русије, ЕУ и Украјине. Према његовим речима, Вашингтон користи Кијев као оруђе за обуздавање Русије, не марећи за интересе украјинске стране.
Председник је изразио наду да ће Кремљ и Бела кућа успети да нађу решење за проблем, али да је још тешко рећи шта како ће то бити.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / POOL/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми
У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...
Бошњачки политичари, већ дуже вријеме Хрватима у БиХ бирају по свом избору хрватског члана Предсједништва БиХ. Тако Бошњаци у Предсједништву имају два своја члана. Очигледно им ни то није довољно,...
За разлику од Брисела, Москва може да сачека исход трговинског рата, рекао је бивши председник Русије
Амерички председник приписао је осуду десничарске политичарке „правном рату“ који воде „европски левичари“
Остале новости из рубрике »