Космичка одисеја Патријарха Кирила
Жељу да одлети у космос изразио је Патријарх Московски и целе Русије Кирил. Поглавар Руске Православне Цркве ових дана је био гост Научно-истраживачког центра за тестирање и припрему космонаута „Јуриј Гагарин“, где је разговарао с космонаутима. Да види земљу кроз прозор илуминатора свемирског брода није просто дечји сан предстојатеља Цркве, сматра представник Московске Патријаршије свештеник Георгиј Рошчин.
Жеља Патријарха Кирила да одлети у космос сведочи о његовој подршци космонаута, који имају тешку смену, како у орбити, тако и у центру за припреме. Патријарх изражава подршку свим оним напорима, које прдузимају држава и сви они који се баве космичким програмима у нашој земљи. То је колосалан и тежак посао.
Уосталом, и сам поглавар Руске Православне Цркве одавно воли небо, занима се за авијацију. У младости не само да је имао 19 тренинг-летова авионом „МиГ“, већ је изводио и акробатске фигуре авионом. Потоњи поглавар РПЦ је више пута скакао с падобраном.
Многим критичарма Православне Цркве Патријархова жеља да освоји космос изгледа смешно. Они се сећају да су пре свега неколико деценија термини „освајање космоса“ и „религија“ били скоро анонимни. И уопште, тврде скептици, савез Цркве и Космоса је нешто из области фантастике. У Московској Патријаршији одбијају сличне сумње тврдећи да Црква пажљиво прати освајање и проучавање космоса и одобрава истраживачке радове у овом смеру.
Проучавање космоса је корисно, пошто открива нова знања у питањима физичког света и тога како људи могу да користе околину. На пример, у космос се односе биљке како би се схватило како се понашају у другим условима, проучавају се материје, које се налазе ван граница наше планете, проучавају се космолошки и звездани системи, Васиона. Све то може да нам помогне у решавању многих питања, која се данас постављају пред становницима планете. Зато Црква на слична истраживања гледа с одобравањем. Главно је да се овде поштује известан морални аспекат, да научни рад овде не постане доказ да космонаути, који су летели у космос, нису видели Бога. Овакав поглед на хришћанско учење је врло примитиван.
Сад све ракете и свемирске бродове пре одласка у орбиту освештава павославни свештеник. Осим тога, у МКС има предмета религиозног култа – крстова, икона и Библија. Врло је вероватно да ће лепа традиција постати и летови самих свештеника у космос.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »