BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Конференција о клими на фону климатских катаклизми

Конференција о клими на фону климатских катаклизми
03.12.2010. год.
У току су преговори у оквиру радних група

У мексичком граду Канкуну ових дана одржава се 16. Међународна конференција о клими. У току су преговори у оквиру радних група, а од 7. децембра ће почети сусрет на високом нивоу: допутоваће председници држава, министри екологије и климатске политике.
 

Најбоље од свих за конференцију о клими у Канкуну се припремило време. Јак снег се обрушио на Европу. Због смањене видљивости затворени су аеродроми у Лондону, Франкфурту на Мајни, Лиону, Единбургу и Женеви, с прекидима раде железнице у Немачкој и не иду возови испод Ла Манша. У Немачкој снежни покривач местимично достиже 60 сантиметара, што је изазвало многобројне саобраћајне несреће на путевима. У Француској су почели проблеми с електричном енергијом. Због јаке хладноће већ је погинуло неколико људи.
 

Ако се сетимо летње жеге и поплава, које су се обрушиле на многе земље, јасно је због чега је једна од кључних тема у Канкуну питање адаптације на промене климе. Многи стручњаци већ упозоравају да ће се у будућности појаве екстремних временских услова више осећати и бити разорније. О другим проблемима, који се разматрају у Мексику и одлукама које треба донети, у интервјуу за „Глас Русије“ нешто је рекао руководилац програма „Клима и енергија“ Фонда дивље природе Алексеј Кокорин, који се тренутно налази у Канкуну:
 

Постоји врло важно питање као што је стварање новог климатског фонда. Земље могу директно да учествују у раду фонда и он ће радити у оквиру Конвенције ОУН за климу. Даље следи питање стварања центара за преношење технологије. Још једна ствар је адапациони комитет, који ће разматрати питања штете, која је нанета најрањивијим и најслабијим земљама, или извесних компензација. Истакао бих још једно питање. То су образовни пројекти, образовна помоћ за најнеразвијеније земље.
 

Учесници конференције у Канкуну већ су дошли до закључка да промена климе до 2050. године може да доведе до удвостручавања цена пиринча, пшенице, кукуруза и других пољопривредних култура.
 

Друго подједнако важно питање јесте потписивање новог климатског споразума, који ће регулисати испуштање гаса по систему „стаклене баште“ у периоду 2012-2020. године. Међутим, овде постоје велике противречности између богатих и сиромашних земаља. Јапан је чак изјавио дакатегорички одбија да шири деловање постојећег Кјотског протокола. Уље на ватру додао је Бразил, који је посаветовао свима онима који се не слажу с протоколом да изађу из њега. То је ћорсокак. Треба тражити додирне тачке, сматра Алексеј Кокорин.
 

У оваквој ситуацији многи стручњаци долазе до закључка да земље неће моћи да постигну неке конкретне договоре у Канкуну, као што нису могле ни у Копенхагену. Међутим, сви се слажу да се треба договарати. Управо због тога је разматрање настављено. Следећа Конференција биће одржана у јужноафричком граду Дурбану 2011. године.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА