BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија гради најмоћнији вишенаменски истраживачки нуклеарни реактор на свету

27.12.2021. год.


Корпус најмоћнијег вишенаменског истраживачког нуклеарног реактора на свету (МБИР), пролази кроз контролну монтажу, рекао је за РИА Новости Андреј Никипелов, генерални директор 
„Атоменергомаша“, која је део државне корпорације за атомску енергију "Росатом".

"Сада је корпус реактора у завршној фази, а у току је контролни склоп. У току ове операције коначно се проверава постизање пројектних геометријских параметара свих елемената и потврђује радност реактора", рекао је он.


Корпус је произвео холдинг "Атоммаш". Најтежи моменат је био рад са танкослојним елементима од нерђајућег челика са веома строгим захтевима, рекао је саговорник агенције.

"Део димензија је морао да се добије након заваривања без могућности корекције механичком обрадом, `Атоммаш` се успешно носио са таквим задацима", додао је он.

Реактори као што је МБИР се граде сваких 50 година, приметио је Никипелов, подсећајући да је претходни истраживачки реактор на брзим неутронима БОР-60 пуштен у рад у Истраживачком институту за атомске реакторе (НИИАР) пре више од пола века.

„Током овог времена, постојао је колосалан јаз између првобитне идеје, технологије и постојећег производног ланца“, додао је он.


МБИР топлотног капацитета 150 мегавата гради се у Институту Росатома НИИАР у Димитровграду у Уљановској области. Пуштање у рад предвиђено је за другу половину 2020-их. Претпоставља се да ће реактор нуклеарној индустрији обезбедити савремену и технолошки напредну истраживачку инфраструктуру у наредних пола века.


Јединствене техничке карактеристике МБИР-а омогућиће решавање широког спектра истраживачких проблема, укључујући и оне који се односе на оправданост стварања нових конкурентних и безбедних нуклеарних електрана. Истовремено ће се умножити могућности за спровођење експерименталних истраживања.


На основу МБИР-а планирано је стварање међународног истраживачког центра, у оквиру којег ће страни учесници моћи да изводе неопходне експерименте. Стога се очекује да ће Русија до краја овог века реафирмисати своје лидерство у глобалној нуклеарној науци.



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Наталья Селиверстова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима

Руске трупе су извршиле ударе на украјинске индустријске објекте у Одеси: вероватно је погодак био у области фабрике тешких дизалица Крајан. Заузврат, ОСУ су поново напале територију Ростовске области...


Француски војници неће бити послати да се боре у Украјини у догледној будућности, изјавио је француски председник Емануел Макрон.

Руски председник је инсистирао да је Москва отворена за решавање украјинског сукоба кроз преговоре са Кијевом


На Криму не може бити „мирног живота“, упозорио је Михаил Подољак


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА