Организација Северноатлантског пакта „никада није обећала да се неће ширити“, рекао је Столтенберг за немачку новинску агенцију "ДПА". Додао је да оснивачки уговор блока одређује да му се може придружити свака европска нација.
Шеф НАТО-а је коментарисао низ предлога које је Москва изнела раније у децембру према којима би НАТО требало да обузда своје ширење као облик безбедносне гаранције за Русију.
„Не можемо доводити у питање право НАТО-а да штити и брани све савезнике, нити основни принцип да свака земља има право да изабере сопствени пут“, рекао је Столтенберг, бранећи политику блока да се удвара бившим совјетским државама попут Украјине. Предлози Русије послати НАТО-у и САД-у одвојено сугеришу да се релевантни званичници обавежу да ће искључити ширење блока на бивше совјетске републике.
Столтенберг је, међутим, указао на чињеницу да би таква посвећеност била у супротности са оним што је назвао „основним принципом европске безбедности који је Русија потписала“. Генерални секретар НАТО-а је указао на право сваке земље да „одређује своју судбину“, додајући да је оно укључено и у Хелсиншки споразум из 1975. и у Оснивачки акт НАТО-Русија из 1997. године.
Ширење НАТО-а на исток је највећа брига Москве и главно питање у односима блока са Москвом. Руски званичници, укључујући председника Владимира Путина, су саопштили да је НАТО још деведесетих неформално обећао Русији да се неће даље ширити на исток.
Јуче је Путин током своје годишње конференције за новинаре на крају године рекао да је Москву „преварио“ НАТО на „жесток“ и „очигледан“ начин јер је прво прогутала бивше земље чланице источног блока, познато као Варшавски пакт, а затим упруо очи у бивше совјетске републике.
Столтенберг је негирао да су таква обећања икада дата и устврдио да је чак и бивши совјетски лидер Михаил Горбачов – човек који се најчешће повезује са усменим споразумом између НАТО-а и Москве – потврдио да проширење НАТО-а никада није било покренуто пре поновног уједињења Немачке.
Генерални секретар НАТО-а је такође оптужио Русију за покушаје да створи „сфере утицаја” диктирајући шта „мање нације” попут Украјине могу или не могу да ураде. „То је против свега што је гарантовало мир и стабилност у Европи од краја Хладног рата“, рекао је он.
Предлози Русије дошли су усред појачаних тензија између Русије и колективног Запада због наводних планова Москве да нападне Украјину. Западни медији и неки западни званичници активно су промовисали идеју о надолазећој „инвазији“, коју је Кремљ одбацио као неосновану „хистерију“.
Извор: РТ