РТ: Путин изнео војне претње са којима се суочава Русија
Усред погоршања односа са Западом, руски председник Владимир Путин изнео је оно што види као главне одбрамбене приоритете земље током говора највишим војним шефовима у Москви.
У оквиру проширеног састанка у Министарству одбране, Путин је рекао да је став САД-а и њиховог војног блока према Русији вођен „неписменом, нетачном анализом“ статуса кво. Према његовим речима, Запад верује да може да заузме „агресивну линију“ према Москви због његове перцепције да је победио у Хладном рату. Он је додао да Русија има „свако право“ да предузме кораке да се одбрани и указао на то да се неколико нових система наоружања тестира како би се модернизовао њен арсенал.
Путин је у свом обраћању нагласио да су Русији потребне „дугорочне, правно обавезујуће гаранције“ Вашингтона које забрањују потенцијално задирање НАТО-а на границе његове земље. Прошле недеље Москва је припремила два документа, један за војни блок, а други за америчке званичнике, тражећи широк спектар уверавања за које је навела да имају за циљ јачање безбедности свих укључених страна. Предлози се фокусирају на кретање војног особља и технике, те укључују захтев да се дугогодишње тежње Украјине неће остварити.
Предлози су уследили након разговора између руског лидера и његовог америчког колеге Џоа Бајдена раније овог месеца, путем видео везе. Путин је рекао да је његова земља „озбиљно заинтересована“ за добијање „поузданих и чврстих правних гаранција“ које би искључиле даље гурање НАТО-а у источну Европу, као и распоређивање „офанзивних система наоружања“ у близини.
Међутим, Путин је додао да чак и када би САД дале таква уверавања, искључујући даље ширење НАТО-а, било би тешко веровати да ће их се амерички званичници држати, с обзиром на оно што је описао као рекорд у повлачењу међународних уговора када постану „незаинтересовани“ да их поштују.
Изјаве руског председника долазе усред повећане забринутости због тога што су амерички системи наоружања предати Кијеву. Крајем новембра, Лавров је рекао да су наводи да су украјинске трупе распоредиле ракетне системе "Џавелин" забрињавајуће и да би могле довести до провокација на терену. Његове изјаве су уследиле само неколико сати након што је шеф украјинске војне обавештајне службе открио да је систем тестиран и да се предаје украјиснким снагама у ратом разореном региону Донбаса.

фото: © РИА Новости / Сергей Гунеев
Руски министар одбране Сергеј Шојгу такође је узео реч после Путиновог говора, како би открио да је нова руска високотехнолошка хиперсонична ракета способна да лети кроз ваздух брзином од око девет пута брже од звука, те да је завршила тестирање и да ће почети да се испоручује војсци следеће године. Он је такође рекао да ће Москва у наредним годинама уложити 3,5 милијарди долара у унапређење арсенала.
Шојгу је даље навео да америчке приватне војне компаније припремају „провокацију“ са хемијским оружјем у источној Украјини. Он је саопштио да су контејнери са „неидентификованим хемијским компонентама“ допремљени у градове Авдјејевку и Красни Лиман у Донбасу. Међутим, министар није изнео даље детаље или доказе о предстојећим хемијским нападима који су планирани.
Уместо тога, Москва је оптужила Запад да охрабрује кијевске званичнике да провоцирају Русију и тражи војно решење за ситуацију у Донбасу. Лавров је крајем новембра упозорио да „ако Запад не може да обузда Украјину, и заправо је охрабрује, наравно да ћемо предузети све неопходне кораке да обезбедимо нашу безбедност”. Руска страна инсистира на томе да је Кијев до сада одбијао да води разговоре са лидерима две самопроглашене републике у Доњецку и Луганску, како то налажу споразуми из Минска.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- Председник Владиммир Путин и начелник Генералштаба Валериј Герасимов, фото: © РИА Новости / Сергей Гунеев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Елмедину Конаковићу, министру иностраних послова у Савјету министара озбиљно гори под табанима. Онако се понаша само неко ко је у великом проблему. Призивати пуцње, убиство, хапшења, забрињавајуће је, навео...
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми
У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...
Бошњачки политичари, већ дуже вријеме Хрватима у БиХ бирају по свом избору хрватског члана Предсједништва БиХ. Тако Бошњаци у Предсједништву имају два своја члана. Очигледно им ни то није довољно,...
За разлику од Брисела, Москва може да сачека исход трговинског рата, рекао је бивши председник Русије
Остале новости из рубрике »