BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Русија ће прибећи „контрапретњама“ ако Запад одбије њене безбедносне предлоге

РТ: Русија ће прибећи „контрапретњама“ ако Запад одбије њене безбедносне предлоге
19.12.2021. год.

Нови предлози Москве за безбедносне гаранције имају за циљ спречавање потенцијалног војног сукоба са НАТО-ом, рекао је заменик шефа дипломатије Русије, напомињући да су односи земље са војним блоком који предводе САД достигли прекретницу.

Свеобухватни споразум, предложен САД-у и НАТО-у ове недеље, служи најбољем интересу свих укључених страна и осмишљен је да избегне потенцијални војни обрачун кроз политички дијалог, изјавио је у заменик руског министра спољних послова Александар Грушко.

„(Предлагањем споразума) јасно стављамо до знања да смо спремни да разговарамо о томе како да трансформишемо војни или војно-технички сценарио у политички процес који ће ојачати војну безбедност свих држава у оквиру Организације за безбедност и сарадњу (ОЕБС), евроатлантском подручју и Евроазији“, рекао је Грушко за Јутјуб канал "Соловљев уживо".


Уколико Запад игнорише покушај Москве да се обуздају тензије, Русија ће прибећи сопственом „стварању контрапретњи“, рекао је министар, мислећи на потенцијално распоређивање нових система наоружања унутар граница Русије.

„Тада ће бити прекасно да нас питате зашто смо донели такве одлуке, зашто смо поставили такве системе“, рекао је он.

Тврдећи да су све затегнутији односи Русије и НАТО-а достигли „тренутак истине” који захтева „основну одлуку”, министар је нагласио да је лопта сада у пољу НАТО-а.

„Предузели смо овај корак и полазимо од чињенице да више неће бити могуће да то [безбедносне предлоге] некако одбацимо.

Идеју о свеобухватном, правно обавезујућем безбедносном споразуму са Западом први је изнео председник Русије Владимир Путин.

Два одвојена нацрта документа, које је Русија представила Бриселу и Вашингтону у среду, излажу главне принципе мирне коегзистенције Русије и војног блока предвођеног САД-ом у Европи, саопштила је Москва.

Представљајући предлоге, заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков је објаснио да Русија инсистира на писаним гаранцијама јер везе са Западом тренутно трпе „скоро потпуни недостатак међусобног поверења“. Рјабков је истакао да су многа вербална обећања која су западни политичари дали Русији 1990. године, укључујући обећање НАТО-а да се неће ширити на исток, накнадно прекршена.

Предлог НАТО-у захтева да блок заустави своје ширење ка руским границама и да се уздржи од стационирања снага у бившим државама чланицама Варшавског пакта. Према предложеном безбедносном споразуму, Москва и НАТО такође се обавезују да неће постављати ракете средњег и кратког домета у близини територија једни других. Предлог за САД укључује многе сличне гаранције, као што је члан да и Русија и САД неће користити територије других држава у сврху припреме или извођења оружаног напада једних на друге.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Нато вежба у Летонији, фото: © REUTERS / Ints Kalnins / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА