BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Црвене линије“ и Украјина: О чему су разговарали Путин и Бајден

„Црвене линије“ и Украјина: О чему су разговарали Путин и Бајден
08.12.2021. год.

Током разговора путем видео везе, Владимир Путин је свом америчком колеги Џоу Бајдену рекао о „црвеним линијама“ и претњама које муче Москву. Амерички председник је заузврат изразио забринутост због заоштравања ситуације око Украјине, рекао је помоћник руског лидера Јуриј Ушаков, преносе РИА Новости.


Црвене линије и безбедносне претње

Путин је Бајдену назначио „црвене линије“ – даље напредовање НАТО-а на исток и размештање офанзивног наоружања у Украјини и другим земљама које се граниче са Русијом.

Руски лидер је, према речима његовог помоћника, такође рекао америчком колеги да, док је Вашингтон забринут за руске трупе на руском тлу, Москва је забринута за сопствену безбедност на глобалном нивоу.

Ушаков је, у свом тумачењу, пренео речи председника Русије.



„Путин је рекао да сте ви Американци забринути за наше батаљоне на руској територији хиљадама километара од Сједињених Држава, а ми смо заиста забринути за нашу безбедност, безбедност Русије у глобалном смислу, у глобалним размерама. Отприлике то је оно што је Путину коментарисао на крају разговора, сумирајући резултат“, рекао је он.

Одговарајући на питање о повлачењу трупа са граница са Украјином, Ушаков је рекао да су „руске трупе на њиховој територији и да никоме не прете, то је рекао председник“.

Путин је, како је приметио портпарол Кремља, такође директно изразио забринутост Бајдену што Украјина и НАТО јачају своју војну снагу.

„С тим у вези, наравно, изнели смо своје ставове о томе да су нам потребне одређене гаранције, укључујући гаранције правне природе, које обезбеђују нашу безбедност и стварају услове за наш нормалан развој“, додао је Песков.

Бајден је, са своје стране, обећао свом руском колеги да ће разговарати о забринутости Москве међу савезницима САД. Председници су се сложили да о томе отпочну дијалог, укључујући своје представнике и помоћнике.

О Украјини разговор трајао веома дуго
 
Тема Украјине у разговору Путина и Бајдена трајала је „веома дуго“, рекао је Ушаков. Руски лидер је посебно обавестио колегу о неиспуњавању Минских споразума од стране Кијева и саботажи споразума, као и о одлагању преговарачког процеса у оквиру контакт групе.

Бајден је, са своје стране, изразио забринутост САД и НАТО-а због кретања руских трупа у близини граница Украјине. Шеф Беле куће је, према речима Ушакова, такође упозорио Путина да САД спремају санкције великих размера у случају даље ескалације ситуације око Украјине. И економски, и финансијски, и политички, што ће бити искоришћено ако ситуација око Украјине настави да ескалира“, рекао је помоћник председника.

„Бајден је поменуо могуће мере санкција. Оно што је раније јавно речено и саопштавано разним каналима нама, сада је речено, али у прилично прихватљивој форми која је достојна председничког нивоа“, додао је он.
 
Истовремено, Ушакову је било чудно питање да ли је Путин дао икакве гаранције Бајдену да трупе неће бити послате у Украјину.

"О томе се није ни разговарало. Како послати трупе у Украјину? Шта је то? Инвазија или шта је то? О томе уопште није било говора", нагласио је он.

На питање да ли то значи да нове америчке санкције неће угрозити Русију, Ушаков је рекао да за то нема разлога.

Напретка нема, биће потребне године да се проблеми реше

Разговор Путина и Бајдена није донео никакве помаке, тешко је то још очекивати, али су лидери показали спремност за рад и дијалог, навео је Ушаков.

Он је напоменуо да ће Русији и Сједињеним Државама требати много времена да реше проблеме у односима.

"Толико проблема се накупило да их није могуће решити за један месец дана, него за годину или више. Видећемо", рекао је он.

Путин и Бајден схватају да не би требало да ремете дијалог, они имају посебну одговорност за одржавање мира и стабилности, нагласио је Ушаков. Лидери две земље сматрају и да је неопходно тежити нормализацији односа и развоју сарадње.

„Ово је била преамбула разговора“, рекао је Ушаков.

Проблем дипломатских мисија
Током преговора са Путином, Бајден је самоиницијативно покренуо питање рада дипломатских мисија, укључујући и недостатак особља у њима. Рекао је да се амерички амбасадор у Москви жали да је генерално немогуће радити, да нема довољно људи, нема дипломата, да нема средстава за физичку заштиту амбасаде“, рекао је Ушаков.

„Рекли смо да је то последица ваших (САД) акција које сте почели да предузимате пре пет година, када су уведене неке забране и ограничења за наше дипломате, и што је најважније, почели су да врше масовна протеривања руских дипломата и, што је веома важно, једноставно су нам одузели дипломатску имовину“, додао је помоћник председника.

Бајден, у разговору са Путином, као први корак, није искључио пријем руских дипломата у конфисковану дипломатску имовину како би се проценило њено стање. "Само да погледају у каквом је стању наша одузета дипломатска имовина“, рекао је Ушаков.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / POOL/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.


„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА