BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Путин открио кораке за решавање јерменско-азербејџанског сукоба

РТ: Путин открио кораке за решавање јерменско-азербејџанског сукоба
28.11.2021. год.


Јерменија и Азербејџан сложили су се да правилно изврше демаркацију границе, изјавио је руски председник Владимир Путин, после разговора са лидерима две земље, чији је циљ да се оконча вишедеценијски сукоб.

Путин је угостио премијера Јерменије Николу Пашињана и председника Азербејџана Илхам Алијева у црноморском граду Сочију. Уочи трилатералних разговора, руски лидер је одржао одвојени састанак са Алијевим, а касније и са Пашињаном након трилатералног састанка.

Разговори су се показали веома „конструктивним“, рекао је руски председник после сусрета са два огорчена ривала иза затворених врата, откривајући да су успели да нађу заједнички језик о више питања, укључујући успостављање границе.


„Договорили смо се о низу питања која сматрам кључним“, рекао је Путин.

„Прво од њих је стварање механизама (договорили смо се да то урадимо до краја ове године) за демаркацију и разграничење између две земље. Надамо се да ће се ово догодити што је пре могуће. Нема препрека за стварање ових механизама.”


Стране су такође „направиле значајан напредак“ у хуманитарним питањима, рекао је Путин, не износећи додатне детаље. О развоју економских веза и „деблокади транспортних коридора“, укључујући железничке и друмске везе у региону, разговарало се „веома детаљно“.


Трилатерални разговори су уследили након граничних окршаја између јерменске и азербејџанске војске, раније овог месеца. Сукоби су резултирали губицима на обе стране, што је изазвало страхове да би се ситуација могла претворити у још један потпуни рат.

Азербејџан и Јерменија су у сукобу током своје модерне независне историје. Главни извор ривалства између њих је Нагорно-Карабах - регион у источном делу Азербејџана, претежно насељен етничким Јерменима и који се граничи са међународно признатом територијом Јерменије.

Азербејџан је изгубио контролу над тим подручјем након крвавог рата након распада Совјетског Савеза и од тада је више пута био поприште оружаних ескалација. Задња велика ескалација догодила се прошле године, што је резултирало тиме да је Баку поново преузео контролу над неким деловима спорне теригторије.


Борбе су завршене тешко испреговараним примирјем уз посредовање Москве, а руски мировњаци су распоређени ради поштовања споразума. Јермени су исход нашироко перципирали као понижавајући пораз, што је изазвало масовне протесте против Пашињанове владе.

Извор: РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Artem Mikryukov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА