Неколико занимљивих чињеница о веш машини
Историја је пуна фасцинантних занимљивости о људском односу са прљавом одећом, који датира још из времена када су наши древни преци каменом прали веш у рекама, само да би одржавали своју хигијену. Данас, наш живот не можемо да замислимо без уређаја који се зове – машина за прање веша.
Машине за прање веша су основни уређај сваког домаћинства, још од 20.века, било да је имате у свом дому или одлазите оближњу перионицу веша. Осим што поједностављују цео процес прања одеће, машине за прање веша су заправо велики део наше културне свести. Многи од нас не размишљају о овом уређају као неком великом цивилизацијском достигнућу, једноставно ставе одећу у њу, додају детерџент и пусте машину да пере. Међутим, машине за прање веша су интересантније него што већина нас у почетку мисли.
Историја
У многим древним културама, људи су прали своју одећу ударајући је камењем или трљајући је абразивним песком и тако испирали прљавштину у потоцима или рекама. Римљани су измислили сирови сапун, који је у саставу имао пепео и маст жртвованих животиња. У колонијално време, најчешћи начин прања веша је био да се прокува у великом лонцу или казану, затим положи на равну даску и туче веслом.
Прве машине за прање веша појавиле су се 1760-их година и тада су то су обично биле дрвене кутије које су биле пуњене одећом и ротиране ручно. У то време, прање веша је био догађај око којег се окупљала цела породица, будући да се овај „ритуал“ обављао само четири пута годишње. Све до касних 1800-их, кућне машине за прање веша су покретане ручно, док су комерцијалне машине покретане паром и каишевима.
Касније ће уследити низ проналазака који ће нас довести тамо где смо сада - укључујући изум Џејмса Кинга из 1851. о машини са бубњевима са ручним погоном. Године 1874. Вилијам Блекстоун је изумео машину која је користила клинове и зупчанике за гурање одеће кроз сапуњаву воду као рођендански поклон његовој жени. Компанија коју је основао и данас производи машине за прање веша.
Женска права и машине за прање веша
Следећи пут када ставите веш на центрифугу, размислите о овоме. Научници са Универзитета у Монтреалу, па чак и Ватикан, препознали су улогу машине за прање веша у борби за права жена. Традиционално, прање веша се углавном сматрало задатком домаћице, а самим тим и дужношћу жене у кући. Чињеница да је технологија машина за прање веша постала доступна код куће, дала је жени довољно времена да може да ради и образује се. Проналазак аутоматских машина за прање веша смањио је време које жене проводе обављајући кућне послове, што им је омогућило више времена за себе.
Одговорност за изгубљене чарапе
Да ли сте икада приметили колико чарапа ви и ваша породица изгубите прањем у машини? И у вашој кући се неке чарапе једноставно никада више нису појавиле? Неки верују да је ваша машина за прање веша кривац за већину чарапа које изгубите. У ствари, неки научници су чак отишли толико далеко да су развили формулу коју називају Индекс губитка чарапа како би открили зашто се то дешава.
Сирће је најбољи пријатељ машине
Ако приметите да ваша машина за прање веша не ради како би требало, а посебно ако живите у области где има пуно каменца у води – сирће је најбољи избор за брзо и темељно чишћење. Све што треба да урадите је да ставите две шоље сирћета у машину за прање веша без икакве одеће или другог детерџента и да укључите програм откувавања. Све ће бити лепо, поправљено и чисто након само једног циклуса. Такође, уколико је неко од ваших укућана био болестан, многи ће препоручити да све своје постељине, одећу и остале тканине прођу кроз машину за прање веша.
Међутим, немојте их прати хладном водом (осим ако је штетна за тканину). Док ће хладна вода радити посао код дневног прања веша, можете убити више клица прањем одеће и постељине топлом водом. Топлота елиминише клице и смањује ризик да се неко други у породици разболи. Модерне Bosch веш машине у себи садрже програме посебно намењене дезинфекцији, па их размотрите при следећој набавци ових уређаја.
За крај...још понешто
Иако је непознато и није правилно објашњено, машине за прање веша са предњим пуњењем су 30-50% ефикасније од оних са поклопцем на врху, како у погледу потрошње енергије тако и воде.
Изумитељ Џејмс Дајсон каже да 15 минута ручног прања чисти одећу боље од 1 сата машинског прања. Његово објашњење је да прање рукама правилније савија одећу, што машине не могу.
Истраживачи у Јапану раде на машини за прање веша која ће чистити одећу само пеном сапуна. Ове машине ће бити од велике помоћи у подручјима које се боре са несташицама воде.
Са овом чињеницом повезано је да машине за прање веша чине око четвртину потрошње воде у домаћинствима широм планете.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »