BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Водич кроз руске политичке партије уочи парламентарних избора: Либерално демократска партија

РТ: Водич кроз руске политичке партије уочи парламентарних избора: Либерално демократска партија
14.09.2021. год.

Од 17. до 19. септембра, Руси ће на биралиштима изабрати 450 посланика који ће их представљати наредних пет година. Уочи гласања, РТ ће представити странке за које је највероватније да ће освојити посланичка места, а овог пута фокусирајући се на ЛДПР.


Ко су они?

Ужасно погрешно названа Либерално-демократска партија Русије (ЛДПР) крајње је десничарска популистичка фракција основана 1989. године као Либерално-демократска партија Совјетског Савеза, која је трајала до распада СССР-а. Основао ју је Владимир Жириновски, ватрени политичар који је и данас на њеном челу. Упркос свом имену, партија има врло мало заједничког са европским либерално-демократским партијама, уместо тога заступа ставове сличније ултрадесничарским ултранационалистима, активно се супротстављајући модерном неолибералном капитализму и комунизму у совјетском стилу.


Како су прошли пут прошли?

У 2016. години удео гласова ЛДПР-а износио је 13,14%, остављајући их на трећем месту иза Јединствене Русије и Комунистичке партије. Резултат је био напредак у односу на 2011. годину, када је партија завршила на 4. месту са 11,67%.


Међутим, од 2016. године ЛДПР је постигао одређени успех. На пример, 2018. освојила је гувернерства за регионе Хабаровск и Владимирски, победивши про-Путинову владајућу странку Јединствену Русију.


Како ће вероватно наступити ове године? Ко их подржава?

Као и 2016. године, већина аналитичара верује да ће ЛДПР поново заостати за две најпопуларније партије у земљи.

Као и већина других руских странака, ниво подршке ЛДПР-у увелико варира од региона до региона. Познато је да је изузетно популарна на Далеком истоку земље, посебно у Хабаровску, где је сада затворени бивши гувернер Сергеј Фургал дошао до победе са скоро 70% гласова 2018. године. Странка такође има одређену подршку у централбном делу земље.

У шта верују?

ЛДПР је крајње десничарска странка, а њен лидер Жириновски није ни либерал нити демократа. Многе идеје партије могу се описати као ултранационалистичке и друштвено конзервативне, док су остале донекле економски интервенционистичке.

Политика странке је скоро у потпуности усредсређена на ставове Жириновског. Код куће, ЛДПР подржава популистичке идеје, попут повећања пензија и минималне плате, док истовремено спроводи повећање пореза за супер-богате. Такође настоји да „заштити традиционалне породичне вредности“, истовремено подржавајући „традиционалне руске религије“, укључујући хришћанство.

Спољнополитички погледи су нешто контроверзнији. Партија настоји да све бивше територије СССР-а врати под контролу Москве. Такође би желела да распусти НАТО и створи војску Европе без учешћа Сједињених Држава.

Иако није у званичном манифесту, лидер странке Жириновски има и неке друге чудне погледе, попут обнове монархије и промене имена земље у Руско царство. Он је такође запретио да ће „упуцати и обесити“ своје политичке противнике.
 
Шта још треба знати?

Упркос томе што је део системске опозиције, односно често лојалне Кремљу, ЛДПР се често сукобљавао са властима. Прошле године је ухапшен поменути гувернер Хабаровска, Сергеј Фургал. Бивши гувернер одвезен је у Москву, где тренутно чека суђење по оптужници за убиство од пре више од 15 година. Након притвора, Путин је отпустио Фургала, заменивши га другим политичаром из ЛДПР-а, Михаилом Дегтјаревом.
 
Убрзо након тога у Хабаровску су одржани велики протести, на које се хиљаде људи појављивало више узастопних викенда. Многи мештани били су бесни што су савезне власти смениле њиховог изабраног представника и замениле га послаником из Москве без локалног искуства.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Лидер ЛДПР-а Владимир Жириновски, фото: © Sputnik / Maksim Blinov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.


Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.


РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ

Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА