Почетна страница > Новости
Ако се ситуација и даље буде овако развијала, чека нас тешка јесен. Не само да се може очекивати да ће се делта сој вируса короне раширити по Европи, постоји велика опасност од појаве нових сојева који могу бити још опаснији.
Рекао је то у интервјуу за “Глас Српске” творац вакцине “спутњик В” и директор Научноистраживачког центра “Гамалеја” Александар Гинцбург, додавши да у том институту активно раде да спријече појаву и посљедице таквих сценарија. Вакцинација на глобалном нивоу, нагласио је, иде веома споро.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Гинцбург: Ако се ситуација и даље буде овако развијала, чека нас тешка јесен
31.08.2021. год.
Ако се ситуација и даље буде овако развијала, чека нас тешка јесен. Не само да се може очекивати да ће се делта сој вируса короне раширити по Европи, постоји велика опасност од појаве нових сојева који могу бити још опаснији.
Рекао је то у интервјуу за “Глас Српске” творац вакцине “спутњик В” и директор Научноистраживачког центра “Гамалеја” Александар Гинцбург, додавши да у том институту активно раде да спријече појаву и посљедице таквих сценарија. Вакцинација на глобалном нивоу, нагласио је, иде веома споро.
фото: © РИА Новости / Владимир Песня
- Неке земље су практично потпуно вакцинисале становништво, док, рецимо, Африка још није ни почела. Ако би сада све фабрике и погони у свијету започели производњу само једне вакцине, није важно које, могли бисмо да произведемо количину која би била довољна за вакцинисање само 12 до 15 одсто становништва планете, а да бисмо побиједили овај вирус, треба да буде вакцинисано око 70 одсто свјетске популације - упозорио је Гинцбург.
ГЛАС: Истицали сте да вакцина “спутњик В” штити од разних сојева, укључујући и британски и јужноафрички сој. Да ли је ефикасна и када је ријеч о делта соју који је тренутно актуелан?
ГИНЦБУРГ: “Спутњик В” штити од делта соја у 83 одсто случајева и у 94 одсто штити од хоспитализације, а то значи и од тешких облика болести. Треба истаћи да за разлику од “мРНА” вакцина које образују само једну врсту антитијела против протеина С и на тај начин неутралишу вирус, због чега њихова ефективност против делта соја пада на 40-50 одсто, “спутњик В” образује неколико врста ових антитијела у које улазе и она против делта соја, а такође против британског и јужноафричког соја.
ГЛАС: Да ли је потребна и трећа доза вакцине “спутњик В” и ко би требало да је прими?
ГИНЦБУРГ: Делта сој је опаснији него сви претходни. За разлику од вуханског соја који када уђе у ћелију може да се реплицира у вирусне честице које излазе у крв, делта сој прелази из ћелије у ћелију кроз специјалне канале које он образује формирајући на тај начин огромне ћелије које образују велике количине вирусних честица, на хиљаде пута више него код вуханског соја. Количина антитијела коју сте добили послије било које вакцине или прележане болести није довољна да вас заштити од тога. За то је потребна много већа количина антитијела. То се може достићи добијањем треће дозе. За сада смо показали да је за то најбоље примијенити “спутњик лајт”. Њега могу да добију и људи који су вакцинисани и то кроз пола године послије вакцинације и они који су прележали “ковид 19”, такође кроз пола године од завршетка болести.
ГЛАС: Какво је Ваше мишљење о комбиновању вакцина, да ли је то препоручљиво и какве ефекте даје?
ГИНЦБУРГ: Још нема званичних података о комбиновању вакцина. Наши подаци говоре да комбиновање може да буде ефикасно, а примјена вакцине “спутњик лајт” послије “фајзера”, “астра-зенеке” или кинеске вакцине то потврђује. У току су клиничка испитивања комбинација вакцина “астра-зенека” и “спутњик В”. Човјек добија прву дозу прве компоненте вакцине “астра-зенека”, а другу дозу друге компоненте вакцине “спутњик В”. Први резултати су се показали као одлични.
ГЛАС: Шта мислите о вакцинацији дјеце?
ГИНЦБУРГ: То је врло озбиљно питање. Вакцинација дјеце је неопходна, али да би се дозволила примјена неке вакцине код дјеце, она мора да прође озбиљна клиничка испитивања и то много озбиљнија него код одраслих. Прије мјесец смо почели клиничка испитивања “спутњика В” код дјеце од 12 до 17 година. Да би дијете ушло у ова испитивања, потребна је не само његова сагласност него и родитеља. Испитиваће се разне концентрације ове вакцине, а оне су мање него код одраслих и то код 660 дјеце у току годину дана. Послије тога специјална комисија треба да проанализира добијене резултате. Анализираће се свака, па и најмања нуспојава. И тек када дођемо до закључка да је вакцина ефикасна и потпуно безопасна за дјецу, биће дозвољена њена примјена.
ГЛАС: Колико је вакцина “спутњик” до сада произведено и гдје је све дистрибуисана?
ГИНЦБУРГ: До сада се у Русији вакцинисало око 50 милиона људи и око 20 милиона у другим земљама. Руски произвођачи су обезбиједили неопходну количину за унутрашњу употребу, а сада се ради извоз. Вакцина “спутњик В” је регистрована у 70 земаља, а “спутњик лајт” у 12 земаља. Осим тога, “спутњик В” се производи у Србији, Аргентини, Мексику, Јужној Кореји и Индији.
ГЛАС: Зашто Европа не признаје руску вакцину?
ГИНЦБУРГ: Већ сам рекао да је 70 милиона људи на Земљи вакцинисано “спутњиком В”, без тешких нуспојава, зато не могу рећи да се ЕУ у овом случају води науком. Сматрам да су финансијско и геополитичко питање изашли на прво мјесто.
Сарадња са Републиком Србском
ГЛАС: Боравили сте у Републици Србској на позив декана Медицинског факултета у Бањалуци Ранка Шкрбића. Да ли је договорена конкретна сарадња? У чему ће се она огледати?
ГИНЦБУРГ: Имали смо успјешне разговоре на ову тему. Договорили смо тијесну сарадњу Медицинског факултета у Бањалуци са Институтом “Гамалеја” и Сеченовским универзитетом. Сарадња ће бити усмјерена на праћење и размјену података у борби против “ковида”, размјену специјалиста, организацију конференција и слично. Предсједник деветог Свјетског конгреса о патофизиологији Сергеј Бољевић позвао је декана Шкрбића да учествује на овом великом скупу који ће се одржати у септембру идуће године у Москви.
Милијана Латиновић, Глас Српске
Милијана Латиновић, Глас Српске
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / Илья Питалев/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »