РТ: САД би могле узети авганистанске националне резерве, али њихова претња изолацијом талибана „нема везе са реалношћу“
Запад је покушао да заустави марш талибана на Кабул уз претњу међународном изолацијом, али спровођење такве мере сада када је град пао можда је немогуће, с опадањем глобалне хегемоније Вашингтона.
Док су талибанске снаге биле у последњем покушају да заузму авганистанску престоницу, Запад је упућивао претње одмаздом, ако милитанти насилно преузму власт. Талибанска влада постала би "глобални изгнаник", упозорио је Залмаи Халилзад, специјални изасланик САД-а за ту земљу.
Ипак, испуњење таквих претњи сада када нису успели задржати Кабул изван талибанских руку може бити немогуће, јер су неки кључни актери сами подложни западним покушајима да их изолују. Уочи војне победе, исламистички покрет појачао је своје дипломатске досеге и очигледно је освојио много добре воље од играча који нису са Запада.
Током дипломатске офанзиве, званичници талибана понудили су Русији и Пекингу поштовање њихових националних интереса. Кини је речено да ће талибани прекинути везе са исламистичким ујгурским сепаратистима, ускративши им упориште за извођење напада на провинцију Синђанг.
Са расположењем попут оних преко Атлантика, Вашингтону ће можда бити тешко да пружи подршку координисаној кампањи изолације, чак и ако земље попут Велике Британије деле исти циљ.
Као што Иран или Венецуела могу потврдити, САД се не двоуме око тога да преузму располагање са страним средствима која припадају земљама које су у сукобу са Америком. Новац би могао отићи на исплату велике одштете жртвама талибана или би се могао предати некој авганистанској влади у егзилу коју води Мухамед ал Гваидо, на пример.
Али такви облици утицаја можда нису тако добро средство за утицај на политику људи, који су се две деценије борили против војног присуства НАТО-а у својој земљи. Како је рекао Курт Волкер, бивши амерички амбасадор у НАТО-у, претње талибанском изолацијом "нема везе са реалношћу". Фундаменталистичка идеологија покрета и напредак у репутацији протеривањем западних војника „вреди много више од буџета за помоћ“, док су САД можда „оне које се заправо осећају изолованије“ након хаотичних сцена у Кабулу.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- Суоснивач талибана Мула Абдул Гани Барадар током преговора у Москви, фото: ©Alexander Zemlianichenko / POOL via AFP / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Авганистан
- сукоби
- рат
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми
У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...
Бошњачки политичари, већ дуже вријеме Хрватима у БиХ бирају по свом избору хрватског члана Предсједништва БиХ. Тако Бошњаци у Предсједништву имају два своја члана. Очигледно им ни то није довољно,...
За разлику од Брисела, Москва може да сачека исход трговинског рата, рекао је бивши председник Русије
Амерички председник приписао је осуду десничарске политичарке „правном рату“ који воде „европски левичари“
Остале новости из рубрике »