BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дмитриј Медведев: власт треба да чује глас сваког грађанина

Дмитриј Медведев: власт треба да чује глас сваког грађанина
28.11.2010. год.
Обраћање председника

Политички систем у Русији мора бити организован тако да власт може да чује чак и глас сваког грађанина понаособ. За то је потребно јачање политичке конкуренције – и као резултат, бољи квалитет народног представљања у органима управе. Ово су главне тачке обраћања председника, који се појавио у видео блогу Дмитрија Медведева ове недеље. Ову тему председник Русије је касније разматрао с лидерима фракција руског парламента.
 

Још једну у низу посланица Федералној скупштини председник ће објавити 30. новембра. Ова информација је у петак потврђена у Кремљу. Садашња Посланица биће трећа за Дмитрија Медведева, који се на највишој државној дужности налази од 7. маја 2008. године. Уобичајено је да се овај документ припрема у затвореном режиму. Међутим, садашњи председник државе је нарушио ову традицију још прошле године: све грађане је позвао на разматрање стратешких задатака, објавивши чланак „Русијо, напред!“ Чланак председника наишао је на неколико десетина хиљада одазива, које је Дмитриј Медведев обећао да ће узети у обзир.
 

Овог пута се крајичак завесе над Посланицом подигао захваљујући видео посланици председника упућеној политичким странкама. У њој је Дмитриј Медведев истакао симптоме „застоја“ у политичком животу земље. Председник државе је истакао да се од извесног времена појављује претња да ће се стабилност претворити у фактор стагнације. По мишљењу Медведева, застој је подједнако погибељан и за странку на власти и за снаге опозиције. Ако опозиција нема ни најмању шансу да победи у поштеној борби – она деградира и постаје маргинална. Ако владајућа странка нема шансе да било где и било кад изгуби, она се по речима председника, „претвара у бронзу“ и на крају крајева такође деградира. Излаз из настале ситуације је да се подигне ниво политичке конкуренције у Русији, уверен је Дмитриј Медведев.
 

О потребама реформе политичког система Русије председник државе је говорио још прошле године. У овом правцу су предузети одређени кораци. Парламентарним странкама гарантован је равноправан приступ федералним и регионалним средствима за масовно информисање, уведена је норма о „мандату за поспешивање“ за партије, које су на изборима сакупиле 5 одсто гласова, уређене су процедуре за превремено гласање, које су изазивале велике прекоре од стране опозиције.
 

Надам се да је политички систем значајно коригован захваљујући овим изменама, - каже Дмитриј Медведев. – Он је постао отворенији и еластичнији. У коначном и правичнији. И још једна ствар, о којој сам недавно говорио. Наша демократија није савршена. Ми то одлично схватамо, али, налазимо се на почетку пута. И што је главно, не стојимо у месту. Идемо напре.

Реалну демократију у земљи гарантује само постојање политичке конкуренције и способне опозиције, која је у стању да дише у леђа партији на власти, уверен је председник. По речима Дмитрија Медведева, сваки грађанин треба да зна да има истомишљенике у представничким органима власти.
 

За политички живот треба ангажовати све слојеве руског друштва, сматра генерални директор Фонда за ефикасну политику Кирил Танајев.
 

У нашем друштву има јако много људи, које нико не заступа. Данас је овим људима потребно то да њихови погледи, њихови приступи, њихови интереси, буду заступљени у политичком систему. Мислим да то у значајној мери представља базу и основу политичке конкуренције (...).
 

Обраћање председника Медведева је сигнал руском друштву. Критика власти и изражавање незадовољства су само део појма као што је демократија. Грађани земље нису позвани да се тиме ограниче, већ да усмере своју социјалну активност у конструктивни ток и да сами учествују у модернизацији политичког система.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА