BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Калабухов: Не планирамо сарадњу са Шмитом, јер га не сматрамо високим представником

Калабухов: Не планирамо сарадњу са Шмитом, јер га не сматрамо високим представником
04.08.2021. год.
Амбасадор Руске Федерације у БиХ, Игор Калабухов, рекао је да не планира сарађивати с високом представником Кристијаном Шмитом.

Амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Kалабухов у разговору за klix.ba, говорећи о најактуелнијим темама, поручио је, између осталог, да не планира сарађивати са Кристијаном Шмитом.

Интервју руског амбасадора за klix.ba:

Дуже од пола године сте у БиХ као амбасадор Русије. Како данас посматрате БиХ и њену будућност из руске перспективе?

У праву сте, на дужности сам амбасадора Руске Федерације у БиХ у складу с декретом предсједника Руске Федерације од 20. новембра 2020. године. Стигао сам у Сарајево 24. децембра 2020. године након десетогодишње паузе. Своје акредитиве сам предао 22. јануара 2021. године.

То су етапе пута. Бавим се БиХ више од 25 година. Са становишта руске перспективе, будућност БиХ посматрам као земљу сретних људи који самостално одређују своју судбину. Што се тиче мог личног става, желио бих се ослонити на такву метафору. Ученици су питали Сократа: "Зашто увијек сумњаш?", а он је одговорио на сљедећи начин. Нацртао је мали круг у пијеску и рекао: "Ово је оно што знате". Нацртао је велики круг и рекао: "Ово је оно што ја знам. Контакт мог круга с непознатим је већи од вашег, због тога и више сумњам". Могао бих рећи - што више упознајем БиХ, више сумњам у своје знање о њој. Али покушавам бити оптимистичан.

Многи виде Русију као главни дестабилизујући фактор у БиХ, а ви поручујете да су то заправо ОХР и Запад. Није ли дестабилизујеће када у посљедњем саопштењу, у овако деликатном моменту, наводите "пластичан" примјер у којем "високи представник ОХР-а носи калашњиков и стријеља посланике у Народној скупштини Републике Српске". Каква се атмосфера тиме ствара?

Ништа се не брините, молим вас! Валентин Инцко је већ отишао, а ми му не бисмо дали калашњиков.

Ове ријечи имају за циљ да покажу апсурдност формулације такозваних бонских овлашћења, које се могу тумачити толико пластично, као што ви кажете, колико има људске маште.

Нас, совјетску генерацију, ово подсјећа на фазу у историји Совјетског Савеза када је постојала формула за интензивирање класне борбе док смо се кретали према социјализму. Чини се да се, док се БиХ приближава европској будућности, морају стално користити "бонска овлашћења". Типично тоталитарни приступ је преко насиља водити ка срећи. Зато се поново запитајте - који је то фактор који највише дестабилизује БиХ.

С обзиром на то да тврдите да Кристијан Шмит није легитиман високи представник, хоћете ли сарађивати с њим и учествовати на сједницама Савјета за провођење мира и да ли Руска Федерација планира повући одређене, радикалније, кораке у овом тијелу?

Не планирамо сарадњу с Кристијаном Шмитом, јер га не сматрамо високим представником у смислу члана 7 Повеље УН-а. Русија је гарант Дејтонског мировног споразума у БиХ. Ми полазимо од тога.

Како коментаришете одлуку политичких представника из Републике Српске да не учествују у раду институција БиХ и колико дубоко ова криза може ићи?

Срби, као конститутивни народ, у складу с Анексом 4 Дејтона, могу, на основу демократске процедуре, доносити одлуке које задовољавају интересе србског народа у БиХ. То се односи и на друге конститутивне народе, чијом је сувереном вољом била створена модерна држава БиХ. С друге стране, наравно, било би боље да се одлуке доносе у заједничким босанскохерцеговачким структурама на основу постигнутих компромиса.

Према нашем мишљењу, за стабилан развој БиХ су потребна два услова. Први је потпуно уклањање утјицаја вањског фактора на стање у БиХ, било у облику "доказаних пријатеља", Канцеларије високог представника или такозване "амбасадорократије". Други услов је отворен и миран дијалог унутар БиХ уз учешће конститутивних народа, свих грађана земље. Уз то, нема потребе прилагођавати га неким вањским условима, чак и најугледнијих структура. Народи БиХ сами би требали развити такве облике суживота који одговарају њиховом савјесном разумијевању историје, менталитету и особинама. Ово је једина гаранција будућности БиХ.

Да ли је Руска Федерација осим вербалне спремна пружити и практичну подршку лидерима из Републике Српске у остварењу њихових циљева у вези с актуелним темама?

Русија је спремна да пружи руку сарадње свима који се залажу за поштовање норми међународног права, онима који се не слажу с наметнутим одређеним правилима, која уствари одражавају кодекс понашања "моћника овога свијета".

У вашем питању постоји познати скривени смисао да Москва заузима искључиво једностран став у босанскохерцеговачким пословима. Јесте, нама импонује становиште Бањалуке по питању високог представника, јер се заснива на поштовању постулата Мировног споразума. Међутим, то уопште не мора значити да то блокира могућности нашег конструктивног дијалога с другим конститутивним народима и представницима осталих. Тај дијалог постоји и врло је продуктиван.

Планира ли Руска Федерација крајем године у Савјету безбједности УН-а уложити вето на продужење мандата ЕУФОР-а у БиХ?

Анализирамо ситуацију. Бићете међу првима који ће сазнати наше рјешење.

Због чега је Русији толико важно да ОХР што прије затвори своја врата у БиХ, ако се веома добро зна колико је ситуација у држави комплексна, а многи зацртани циљеви нереализовани?

Ајде да искрено поразговарамо о ОХР-у. Као мушкарци. Замислите, имате 10 година и вас, поред ваших родитеља, одгаја неки чико. Напунили сте 20 година, чико је још увијек ту. Имате 30 година, имате породицу – па вам чико каже: погрешно одгајаш дјецу, зарађујеш мало новца (што је испод европског стандарда), превише пушиш (то се не поклапа с нормама смањења емисије карбона), не штедиш струју и плин (а шта ћемо с енергетским пакетима?)... Шта бисте рекли таквом чики? Па зашто то не можете рећи ОХР-у, који је већ 26 година у суштини центар стратешког одлучивања у БиХ, а завршетак овог процеса није ни на видику.

И све је то због тога што је, према мишљењу неких, ОХР на њиховој страни. Али такво мишљење је пут до атрофије мисли и атрофије воље.

Постоји одређена аура око ОХР-а. Само га треба демистификовати. Слободно се обратите господину Кристијану Шмиту захтјевом да се покрене директан пренос састанака у ОХР-у. Ако постоје преноси уживо са сједница Савјета безбједности УН-а, зашто се то онда не односи на ОХР, поготово када ради за добробит грађана Босне и Херцеговине? Нека људи у БиХ погледају неколико сједница и формирају своје мишљење о ОХР-у.

Једном сте рекли да је НАТО непријатељ Русије и да ће Русија морати реаговати у случају практичног приближавања БиХ и НАТО-а. Шта мислите о данашњој ЕУ и како се Русија бори с тим да је БиХ на евроатлантском путу?

Ако се уопште боримо с било ким, онда само са собом - да постанемо још бољи. Свако одређује свој пут и своје приоритете. Наш задатак је да одговорно упозоримо на посљедице. И од тога не треба падати у хистерију.

Односи Русије с Европском унијом и НАТО-ом опсежне су теме које се не могу детаљно размотрити у овом интервјуу. Русија је увијек дјеловала конструктивно и нудила обострано корисна рјешења. Надамо се да су наши партнери свјесни погубне природе отуђења и конфронтације, посебно у контексту глобалних пријетњи с којима се суочава цијело човјечанство.

Да ли свјетске силе, међу којима су Русија, Кина и САД, схватиле да је Балкан кључна тачка (не)сигурности цијеле Европе или нам се то само причињава из наше бх. визуре?

Моје мишљење је да, ако сви ми заједно - међународна заједница, а прије свега сами балкански народи - не пронађемо формулу за рјешавање клупка проблема који овдје постоје, онда ће они који вјерују да је историји човјечанства дошао крај, бити у праву.

Балкан је уникатно раскршће цивилизација и он ће напредовати због међусобно комплементарне сарадње свих свјетских фактора - Русије, Кине, Турске, Европе, Америке и арапског свијета. Управо комплементарне, а не као игра нулте суме или покушаји геополитичке доминације.

Да ли је БиХ, односно ентитет Република Србска посљедњи бастион руског утицаја у Европи?

У ријечи "посљедњи" се осјећа фатализам. Република Србска је ентитет у саставу БиХ, који има широка уставна овлашћења. Исто као и ФБиХ. Не стварамо "упоришта пројекције моћи", већ настојимо да проширимо круг пријатеља наше земље. И ако сви грађани БиХ уђу у овај "бастион", биће нам веома драго.

Извор: klix.ba


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РТРС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА