BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Бајден саопштио да ће америчка „борбена мисија“ у Ираку бити окончана до краја године, не наводећи колико ће снага остати у земљи

РТ: Бајден саопштио да ће америчка „борбена мисија“ у Ираку бити окончана до краја године, не наводећи колико ће снага остати у земљи
27.07.2021. год.

Амерички председник Џо Бајден је рекао да ће се америчка борбена мисија у Ираку завршити овог децембра, када ће се улога Вашингтона пребацити на обуку локалних снага, али је одбио да каже шта ће бити са 2.500 америчких војника који су још увек у земљи.


Говорећи током састанка са ирачким премијером Мустафом ал Кадимијем, Бајден је рекао да ће се САД у потпуности пребацити на операције „саветовања и помоћи“ крајем године, иако је напоменуо да ће се „сарадња против тероризма“ наставити.


„Наша улога у Ираку биће... да будемо доступни, наставити обучавати, помагати и бавити се ИСИЛ-ом ако се појави. Али до краја године нећемо бити у борбеној мисији“, рекао је Бајден.


Иако су га питали колико америчких војника би волео да види у Ираку до краја 2021. године, Бајден је избегао питање, рекавши само да „ствари иду добро“, поновивши да се борбена мисија неће наставити након краја године.

Тренутно се у Ираку налази око 2.500 америчких војника у односу на око 5.200 након низа малих повлачења које је наредио бивши председник Доналд Трамп. Иако америчке снаге већ играју саветодавну улогу за локалне снаге, њихов претходни нагласак на борбеним операцијама против "Исламске државе" требао би бити окончан.

Упркос померању фокуса, без повлачења трупа, неки стручњаци за одбрану тврде да саопштење представља тек нешто више од симболичног чина, док га је дописник Економиста за Блиски исток Грег Карлстром назвао „пи-ар гестом“.

Пензионисани бригадни генерал Марк Кимит, који је служио као заменик команданта за операције у Ираку под администрацијом Џорџа Буша, такође је рекао да одлука вероватно неће имати „значајан оперативни утицај“ све док „неборбена обавештајна, саветодавна и логистичка мисија настављају са истим бројем снага“.

Иако су амерички званичници прошле недеље саопштили да ће се Бела кућа вероватно сложити са повлачењем и да ће објавити рок у понедељак, датум није дат после Бајденовог састанка са ирачким премијером. Штавише, званичници су рекли да ће амерички војници само бити преквалификовани у друге улоге, сугеришући да би мало њих заиста напустило земљу.


Ирачки премијер Кадими је поздравио „стратешко партнерство“ између Багдада и Вашингтона током састанка са Бајденом, рекавши да САД „помажу Ираку“ и да се „заједно боримо да победимо ИСИЛ“.

Иако је рекао да су билатералне везе сада "јаче него икад", америчке борбене операције на ирачкој територији задале су ударе односима последњих недеља, а Кадими је дао оштру изјаву осуђујући америчке ваздушне нападе изведене у јуну као "еклатантно и неприхватљиво кршење суверенитета Ирака и националне безбедности“.

Напади су покренути против наоружаних група за које се тврди да их подржава Иран, а за које Вашингтон каже да стоје иза низа ракетних напада на америчке снаге. Бајден је наредио неколико сличних удара од ступања на дужност, настављајући политику свог претходника, који је командовао убиством команданта иранске елитне јединице "Кудс", Касема Сулејманија у близини аеродрома у Багдаду у јануару 2020. године. Током атентата на Сулејманија, убијен је и високи командант ирачке милиције. Након тога су почели жестоки протести у Ираку, док су ирачки парламентарци гласали за протеривање америчких снага из земље, мада се то никада није догодило.

Иако је нејасно да ли је Кадими у било ком тренутку током састанка покренуо тему повлачења америчких трупа, раније овог месеца његова канцеларија је саопштила да је о том питању разговарао са највишим изаслаником Беле куће и да би повлачење могло бити део „нове фазе у стратешкој сарадњи “. Администрација Бајдена убрзо је одустала од тврдње. Међутим, високи амерички званичник је за "Њузвик" рекао да "то није истина".

Након круга састанака са ирачким званичницима у понедељак, амерички Стејт департмент такође је приметио да ће америчка мисија „у потпуности прећи на улогу обуке, саветовања, помагања и размене обавештајних података“ до децембра 2021. године. Ирачка страна је нагласила да базе где бораве америчке трупе функционишу по локалном закону и "нису америчка или коалициона база", додајући да су све стране трупе у земљи на позив ирачке владе.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Evelyn Hockstein / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА