Боцан Харченко је, на годишњицу напада Хитлерових армија на Совјетски Савез, подсетио на велика страдања која су преживели руски и србски народ, и истакао је да су два братска народа платила високу цену због своје слободољубивости.
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да се Русија залаже за одржавање међународног мира и безбедности и строго поштовање темељних начела Повеље УН, како се не би поновила трагедија слична Другом светском рату.
Боцан-Харченко је у ауторском тексту за "Вечерње новости", а поводом 80. годишњице напада нацистичке Немачке на тадашњи СССР, истакао да ће Русија и даље промовисати непристрасне оцене Другог светског рата и његових резултата и да ће одлучно спречавати покушаје ревидирања историје и оправдања нациста и њихових помагача.
"Дубоко смо захвални руководству Србије и србском народу на доследном ставу поводом очувања историјске истине и сећања на наше братство по оружју у Другом светском рату, на напрестаној бризи о војним меморијалима и гробљима и на разумевању високог значаја архивског и истраживачког рада, укључујући и на терену", истакао је Харченко.
Указао је да је драгоцена добра традиција учешћа србских пријатеља у манифестацији "Бесмртни пук" 9. маја и акцији "Свећа сећања" 22. јуна.
Боцан-Харченко је навео да је симболично да је 75. годишњицу Велике победе крунисала церемонија отварања Вечне ватре на Гробљу ослободилаца Београда, која је упаљена пламеном са Гроба непознатог војника у Москви, светим за све Русе.
"Сигурни смо да ће одсјај те неугасиве ватре заувек озаривати наше помисли, док ће речи "Нико није заборављен, ништа није заборављено" заувек остати непоколебљив морални завет", написао је руски амбасадор.
Боцан-Харчено је подсетио да су на данашњи дан пре 80 година хитлеровске хорде, без објаве рата, напале Совјетски Савез са јединим циљем поробљавања и истребљења народа који су га насељавали.
"Совјетски савез издржао је и сломио ову смртноносну инвазију, поставши прва држава која је зауставила и одбила нацистичку експанзију", нагласио је Боцан-Харченко, додајући да је велика победа имала високу цену и да је готово 27 милиона грађана СССР дало животе у борби против нацизма.
Русија 22. јун обележава као Дан сећања и туге, одајући почаст жртвама борбе против нацизма.