Како се показала совјетска војска у девет ратова ван својих граница
СССР је деценијама бранио пријатељскe режимe шаљући војнике по целој Азији и Африци. Последњим ратом ван својих граница ипак није остварио циљеве, а и скупо га је коштао, пише Russia beyond.
1. Авганистански грађански рат (1928-1929)
Јуриј Сомов/Sputnik
Пола века пре познате совјетске интервенције у војни конфликт у Авганистану Совјети су там0 већ били активни. Пријатеља СССР-а краља Аманулу Кана свргли су 1929. побуњеници које је предводио Хабибула Калакани, а подржавали га Британци.
Совјетски Савез је послао 2000 војника у цивилу који су се успешно борили против побуњеника. Аманулине главне снаге су ипак поражене у бици поред Кабула. Краљ је побегао из земље, а повукле су се и совјетске трупе.
2. Шпански грађански рат (1936-1939)
Sputnik
Совјетска војска је имала значајну улогу у одбрани Мадрида 1936. Десничарски фашисти и националисти предвођени Франком су већ дошли до преграђа Мадрида да би се ненадано сударили са новим совјетским тенковима Т-26. Успеху републиканаца су много помогле и акције совјетских ловаца И-15 и бомбардера АНТ-40.
Од око 1800 совјетских војника који су учествовали у грађанском рату у Шпанији у борбама је погинуло 127, од задобијених рана преминуло је 11, а 32 је нестало без трага.
3. Други кинеско-јапански рат (1937-1945)
Sputnik
На захтев кинеске националистичке партије Куоминтанг за борбу против јапанских окупатора Совјетски Савез је од 1937. слао оружје, муницију и преко 700 својих пилота. Совјетски пилоти су заправо створили прве ваздушне снаге Кине.
Пошто су се односи између Куоминтанга и Маа Цедунга погоршали совјетско руководство се уплашило да ће оружје бити искориштено против кинеских комуниста и престало је да га шаље, а уједно повукло је и своје пилоте.
4. Корејски рат (1950-1953)
Public domain
Совјетска армија се умешала у конфликт на полуострву октобра 1950. када је офанзива Јужне Кореје и „миротвораца УН“ довела Северну Кореју до руба пропасти. Пилоти 64. борбене ваздухоловне јединице совјетских ваздухопловних снага авионима МиГ-15 и стотине хиљада кинеских „добровољаца“ помогли су Северној Кореји да изведе успешан контранапад.
Од лета 1951. до краја рата две године касније фронт се фактички није померао са 38. паралеле.
5. Рат исцрпљивања (између Египта и Израела 1967-1970)
Public domain
За борбу против Израела совјетско руководство је послало у Египат више од 70 авиона МиГ-21. Мигови су били размонтирани и тајно пренети авионима Ан-12. Поново су склопљени у Египту и летели су у бојама египатских ваздушних снага.
Совјетски пилоти су патролирали територијом Египта и чували стратешке објекте од израелских ваздушних напада. 30. jула 1970. израелски авиони Mirage III и F-4 Phantom направили су замку за Совјете. У познатој операцији Римон 20 оборена су четири ловца МиГ-21. Шокирано совјетско руководство је сместа повукло своје пилоте, а верује се да је то један од разлога зашто је такозвани Рат исцрпљивања ускоро завршен.
6. Вијетнамски рат (1955-1975)
Sputnik
Више од 6000 совјетских војних стручњака помогло је Северном Вијетнаму у рату против Јужног и САД. У цивилу, без било каквих обележја и докумената совјетски војници су помагали савезницима да се супротставе америчким ваздушним нападима.
Совјетска армија је створила прву ПВО одбрану Северне Кореје, а Тихоокеанска флота је имала 17 извиђачких бродова у Јужном кинеском мору који су пратили активност америчких носача авиона.
7. Либански грађански рат (1975-1990)
Syrian Veterans Union (CC BY-SA 3.0)
Када је током Либанског рата (1982) израелска армија уништила сиријске трупе у Либану, руководство Сирије је тражило помоћ СССР-а. Совјетска војска је већ била у Авганистану и није желела још један конфликт ван својих граница. Ипак искористила је војне вежбе Кавказ-2 да би тајно послала у Сирију осам хиљада војника који су чували небо арапске републике противваздушним системима С-200.
Израелци су били свесни совјетског присуства и смањили су активност поред границе са Сиријом. У септембру 1983. совјетске ПВО јединице су срушиле израелски E-2 Hawkeye. Три месеца касније у жељи да се освете Израелци су организовали напад на совјетске позиције, али одбила их је сиријска војска.
8. Анголски грађански рат (1975-2002)
Public domain
У једном од највећих војних конфликата на афричком континенту учествовало је преко једанаест хиљада совјетских војних стучњака. Они нису само подржали војне снаге Народног покрета за ослобођење Анголе (МПЛА) већ су и сами планирали војне операције и учествовали у њима.
Једна од најзначајнијих операција совјетске војске је напад и освајање града Мавинга, једног од главних упоришта Националне уније за потпуну независност Анголе (УНИТА подржана владом апартхејда у Јужној Африци и САД). Пре овог напада Мавинга се 15 година успешно бранила.
9. Совјетски рат у Авганистану (1979-1989)
Александар Грашченков/Sputnik
Руководство СССР није планирало да учествује у грађанском рату између снага Демократске републике Авганистан и муџахедина и прве совјетске трупе су само чувале стратешке објекте и важне путеве.
Ипак на пролеће 1980. СССР је увучен у рат који је трајао 10 година и у ком је животе изгубило преко 15 000 совјетских војника, а одиграо је и значајну улогу у распаду Совјетског Савеза.
Борис Јегоров, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Јуриј Сомов/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »