BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лавров: Арктик је територија мира, стабилности и конструктивне интеракције

Лавров: Арктик је територија мира, стабилности и конструктивне интеракције
20.05.2021. год.

Москва сматра да је важно проширити позитивне односе земаља Арктичког савета на војну сферу, успоставити дијалог у овој области, рекао је министар спољних послова Сергеј Лавров.

"Арктик је територија мира, стабилности и конструктивне интеракције. Констатујемо да се сви наши партнери придржавају истог става. Уверен сам да се само сарадњом може обезбедити просперитет Арктика. Као што смо рекли више пута , пре свега кроз обнављање мултилатералног дијалога између арктичких држава кроз генералштабове оружаних снага“, рекао је Лавров, говорећи на министарском састанку Арктичког савета.

Председавање Арктичким саветом за 2021. - 2023. прешло је са Исланда на Русију.

Арктик и климатске промене

Русија ће наставити да спроводи Париски споразум о клими и другим еколошким иницијативама на копну и на мору током свог председавања Арктичким саветом, рекао је министар спољних послова Сергеј Лавров.

"Русија намерава да на сваки могући начин промовише даљу адаптацију региона на глобалне климатске промене. Неопходно је стално побољшавати систем праћења животне средине, настојати да се минимизује антропогени утицај на природу, да се постигне примена Париског споразума и Агенда одрживог развоја до 2030. године “, рекао је Лавров на министарском заседању Арктичког савета у Рејкјавику, преносе РИА Новости.

Такође је приметио важност „очувања биодиверзитета, јединственог екосистема Арктика, спречавања загађења на мору и на копну“.

„Спремни смо и сматрамо важним да разрадимо практичну сарадњу у заједничком одговору на ове и друге изазове“, додао је руски министар спољних послова.

Једна од еколошких мера биће „доношење одлуке о модалитетима механизма за финансирање пројектних активности усмерених, између осталог, на смањење загађења животне средине на Арктику и развој сарадње у области екологије“, рекао је министар.

Лавров је такође поменуо потребу ступања на снагу споразума потписаног пре три године о смањењу нерегулисаног риболова на отвореном мору у централном делу Северног леденог океана.

„Сматрамо то великим кораком ка преласку ка управљању морским ресурсима екосистема“, рекао је Лавров.

"Као највећа арктичка сила, Русија види приоритет нашег савета као уравнотежену промоцију одрживог развоја Арктика у социјалној, економској и еколошкој димензији. Сматрамо неопходним да промовишемо водећу улогу савета у колективним напорима у управљању регионом и решавање постојећих проблема“, додао је Лавров.

Арктички савет је основан 1996. године као међувладин форум на високом нивоу који промовише сарадњу у региону, посебно у области заштите животне средине. Савет укључује Данску (укључујући Гренланд и Фарска острва), Исланд, Канаду, Норвешку, Русију, САД, Финску и Шведску. Ротација председавајућег врши се сваке две године.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА