BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кинеска летелица слетела на Марс у планираној зони у првој мисији Пекинга на Црвену планету

РТ: Кинеска летелица слетела на Марс у планираној зони у првој мисији Пекинга на Црвену планету
14.05.2021. год.


Кинеска летелица "
Зуронг" слетела је на Марс у планираној зони у првој мисији Кине на Црвену планету, након што је летелица полетела са Земље прошлог лета.


Летелица је стигла је до одредишта на равници Утопија у суботу, известила је Ксинхуа, напомињући да ће брод извршити снимање околине и самоинспекцију пре него што се помери са платформе за слетање.

Ровер тежак 240 kg преживео је турбулентно путовање кроз атмосферу Марса након што је провео месеце у орбити, летећи надзвучним брзинама пре него што је падобран успорио спуштање. Слетање на Месец чини Кину трећом земљом која је успешно управљала возилом на Марсу иза Сједињених Држава и бившег Совјетског Савеза.

Названа Тианвен 1, мисија је почела прошлог јула, када су ровер и летелица лансирани ракетом "Лонгмарч 5". марта, достигавши орбиту око Марса у фебруару.

Помоћник администратора НАСА-ове дирекције за научну мисију, Томас Зурбучен, поздравио је слетање, честитајући Пекингу за подвиг.

„Честитамо ЦНСА-ином тиму Тианвен1 на успешном слетању првог кинеског ровера за истраживање Марса, Зуронг!“ саопштио Зурбучен.

„Заједно са глобалном научном заједницом радујем се важним доприносима које ће ова мисија дати човековом разумевању Црвене планете.“

Како се ровер са шест точкова буде сналазио у новом суседству, његов орбитер-пратилац ће и даље кружити Марсом, у пратњи још шест космичких летелица којима управљају САД, ЕУ и Индија. Иако "Зуронг" још увек није пренео ниједну визуелну слику са површине, опремљен је бројним инструментима за обраду слике, а очекује се да ће трајти најмање 90 Марсовских дана - који је око 39 минута дужи од дана на Земљи. За то време, међу осталим задацима, истраживаће узорке тла на знакове воденог леда, истраживати стене како би утврдио њихов састав и надзирао атмосферу.

Круна постигнућа космичког програма Пекинга, који је започео 1993. године оснивањем његове Националне космичке управе, сврстава Кину у елитну космичких држава. У још једном великом кораку, земља је такође започела 18-месечни пројекат изградње своје прве сталне космичке станице у ниској Земљиној орбити, шаљући први модул у космос прошлог месеца.

Пославши свог првог космонаута у космос 2003. године, Кина је брзо напредовала током последње две деценије, брзо постигавши утврђене космичке програме.

Како се припрема нова космичка трка, и Вашингтон покушава да убрза темпо. Америчким програмом космичког шатла који је укинут 2011. године, приморавајући НАСА-у да резервише летове на руском броду "Сојуз", америчка агенција удружила се са приватном фирмом "Спекс икс" да би развила нову летелицу. Назван "Змај посаде", летелица је извела неколико успешних летова са људском посадом до Међународне космичке станице.

Извор: РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS / Tingshu Wang / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА