BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Русија позвала Израел да „одмах“ оконча насељавање палестинских територија и одржи мир на светим местима у Јерусалиму

РТ: Русија позвала Израел да „одмах“ оконча насељавање палестинских територија и одржи мир на светим местима у Јерусалиму
13.05.2021. год.

 
Москва је позвала израелску владу да хитно оконча насилне сукобе са Палестинцима, док израелске снаге безбедности сузбијају немире у источном Јерусалиму и разматрају копнену операцију у Појасу Газе.


Заменик руског министра спољних послова Михаил Богданов разговарао је са Мусом Абу Марзуком, високим представником Хамаса, де факто владе у Гази. Током разговора, Марзук је упозорио на погоршање хуманитарне ситуације у источном Јерусалиму, те је известио о гранатирању стамбених подручја у Гази.


Министарство спољних послова у Москви је касније издало саопштење у којем је "истакнута важност тренутног окончања насиља, као и неприхватљивост напада на цивиле, без обзира на њихову националност и веру". Дипломате су додале да се ово односи и на „ударе на цивилне циљеве на израелској и палестинској територији“. Инсистирали су и да Израел мора да одржи „статус кво светих места у Јерусалиму“ и да „одмах“ заустави све активности насељавања у палестинским областима.


Немири великих размера избили су у палестинским областима источног Јерусалима, у близини Брда храм, једног од најсветијих места за вернике ислама и Јевреја. Потези израелских званичника да иселе више од 70 Палестинаца из домова у оближњем насељу Шеикх Џарах изазвали су негодовање на Блиском истоку и постали фокус међународне кампање. Десничарске јеврејске организације покренуле су правну акцију да преузму власништво над земљом на којој су изграђене резиденције, док је израелски суд пресудио да припада верским удружењима од пре 1948. године, када је основана држава. Један број деложација је заустављен.

Израелске снаге су од тада користиле сузавац и шок бомбе у покушају да угуше немире у источном Јерусалиму, у ономе што је лондонска организација "Амнести интернешенел" описала као "насилну и безобзирну силу против углавном мирних палестинских демонстраната" у подељеном граду. На стотине људи је рањено, укључујући и демонстранте и десетине полицајаца. Израелска влада инсистира да предузима само пропорционалне мере.

Као одговор на то, оружане групе у Гази покренуле су ракетне нападе на израелску територију. Израелска влада извештава да је испаљено најмање 1.600 ракета, при чему је велику већину пресрео систем противваздушне одбране земље „Гвоздена купола“. Међутим, наводи се да је шест Израелаца погинуло, укључујући дете, те да је више од 200 повређено у експлозијама. У другом граду земље, Тел Авиву, огласили су се сирене, а становништво је било присиљено да оде у склоништа.

Израел је потом започео ударе на око 600 циљева у Гази, за које је навео да припадају Хамасу и милитантној групи "Исламски џихад". Израелски званичници наводе да је неколико бораца, укључујући команданте убијено, док палестинско министарство здравља наводи да је у нападима живот изгубило најмање 67 људи. Муслимански свет тренутно обележава Рамазански бајрам, једну од најсветијих прилика у исламском календару, док се бомбардовање наставља.
 
САД су поновиле да је њихова подршка „израелској безбедности, његовом легитимном праву да брани себе и свој народ, од суштинске важности и да се никада неће поколебати“. Међутим, у саопштењу Беле куће се додаје да Јерусалим „мора бити место суживота“. Шеф ЕУ за спољну политику, Жозеп Борељ, такође је навео да је "неселективно лансирање ракета Хамаса и других група према израелским цивилима неприхватљиво", те је додао да одговор земље мора бити "пропорционалан и са максималним уздржавањем у употреби силе". Додао је да су предложене деложације у насељу Шеик Џарах "предмет озбиљне забринутости" и да су "такве радње незаконите према међународном хуманитарном праву и служе само за подстицање тензија на терену".

Кина, Норвешка и Тунис су од тада упутиле позив Савету безбедности УН-а, чији је Русија стална чланица, да покрену хитне разговоре како би се изборили са растућом кризом.
 
Око 900.000 људи руског порекла спада у једну од највећих мањинских група у Израелу, који живе у тој земљи након широке емиграције из СССР-а, а касније и из бивших совјетских држава након слома комунизма. Русија је, заједно са САД, једна од неколико држава које признају Јерусалим као главни град Израела. Међутим, Москва има своју амбасаду у Тел Авиву и досљедно се противи израелском насељавању у источном Јерусалиму, који, како је рекао бивши руски председник Дмитриј Медведев, Русија сматра главним градом државе Палестине.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Nir Elias / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА