BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски научници развијају хибрид нуклеарних и фузијских реактора

Руски научници развијају хибрид нуклеарних и фузијских реактора
06.04.2021. год.

Стручњаци Томског политехничког универзитета, заједно са другим руским научницима, створили су и тестирали термонуклеарну компоненту јединственог хибридног реактора. Резултати њиховог рада објављени су у часопису "Nuclear Engineering and Technology".
Као што су аутори студије објаснили, хибридни реакторски системи или фузијско-фисиони системи комбинују поузданост конвенционалних фисионих реактора са економичношћу и еколошком сигурношћу фузионе енергије.

Такви системи се састоје од извора термонуклеарних неутрона и активне зоне (тзв. ћебе), у којој се одвија фисија тешких језгара. Гориво је мешавина торијума и плутонијума. Торијум, према научницима, сам по себи не може бити извор енергије, већ се од њега формира уранијум-233, чија акумулација у језгру повећава трајање циклуса горива. Замена уранијума-238 торијумом, који се користи у конвенционалним реакторима за фисију, може веома значајано смањити количину радиоактивног отпада, преносе РИА Новости.

"У плазми се јони деутерија и трицијума, сударајући се међусобно, комбинују у језгра хелијума уз ослобађање високоенергетских неутрона. Они долазе из вакуумске коморе до ћебета у импулсном режиму, подржавајући цепање тешких језгара , која дају главну енергију. Кључна разлика хибридног система је у томе што тај нуклеарни материјал није у строго критичном стању, као у традиционалном реактору, већ у стању блиском критичном, што искључује могућност неконтролисане ланчане реакције “, објаснио је професор Сергеј Беденко.

Према научницима, енергија ослобођена током фисије уклања се хелијумским расхладним средством. Хелијум, загрејан на око 730 степени Целзијуса, када је повезан са блоком гасне турбине и електричним генератором, може се користити за производњу не само електричне енергије, већ и водоника методом парне реформе метана.

Развијени хибридни реактор биће компактне величине, снаге око 60-100 мегавата и могућности да ради без пуњења горивом више од осам година. Према научницима, може се користити у тешко доступним регионима за добијање електричне енергије, топлоте и еколошки прихватљиво водоник гориво.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © ITER/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Оружане снаге Русије су у протекла 24 сата гађале војне циљеве украјинских формација на територијама под контролом ОСУ, укључујући Дњепропетровску и Харковску област. Посебно је погођен војни аеродром Кулбакино,...


Донирање борбених авиона Кијеву неће укључити чланове алијансе у сукоб, инсистира Јенс Столтенберг

Иван Сирски, пасторак Александра Сирског, је говорио о карактеру и издаји свог очуха


Игре БРИКС-а отворене су у Казању и трајаће до 24. јуна, док ће се у 27 спортских дисциплина такмичити око 5.000 спортиста. Учествује 97 држава, своје представнике - њих...

Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда,...


Према регулатору, ренминби је у мају чинио 54 одсто удела на девизном тржишту


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА