Почетна страница > Новости
"Снажно сам веровао у идеју европских интеграција. И даље верујем у значај земаља које се окупљају.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Столтенберг: НАТО деценијама морао да доноси мир и демократију у Европи
04.03.2021. год.
"Снажно сам веровао у идеју европских интеграција. И даље верујем у значај земаља које се окупљају.
Такође видим како је ЕУ током деценија помагала да обезбеди мир и просперитет у Европи.
Али као предани европљанин, не верујем само у европске интеграције.
Такође верујем у трансатлантску интеграцију.
Јер јака трансатлантска веза представља основу европске безбедности.
Више од 70 година НАТО је оличавао овај јединствени однос.
Наш савез је једино место које свакодневно окупља Северну Америку и Европу како би разговарали о заједничким безбедносним изазовима.
Да сачува мир и спречи рат. Да би се заштитили. Сви за једног и један за све.
Вековима нам је сукоб у Европи био стални пратилац.
Седам година, Тридесет година, Стогодишњи ратови.
Наполеонови ратови, француско-немачки рат и два светска рата само су неколико примера многих.
НАТО је основан давне 1949. године и помогао је да се ово више не понови, како би се зауставило ово бесмислено крвопролиће у Европи.
Савез је деценијама морао да доноси мир и демократију на подељени континент. И омогућио јаку европску интеграцију од самог почетка.
40 година су Европа и Северна Америка заједно стајале у НАТО-у да би одвратиле Совјетски Савез.
После хладног рата помогли смо новоослобођеним демократијама централне и источне Европе да испуне своје евроатлантске тежње.
Чланство у НАТО-у отворило је пут чланству у ЕУ.
А 1990-их, НАТО је окончао два етничка рата на западном Балкану.
После 11. септембра када су нападнути САД, НАТО савезници били су солидарни. Распоређивање стотина хиљада војника у Авганистан.
И данас, НАТО остаје на челу борбе против нових бруталнијих облика тероризма.
Кроз Америчку глобалну коалицију за пораз ИСИС-а помогли смо ослобађању огромне територије и милиона људи у Ираку и Сирији.
"После руске илегалне анексије Крима 2014. године, НАТО је спровео највеће појачање наше колективне одбране за неколико генерација. Распоређене су трупе спремне за борбу на истоку нашег Савеза, како би се одвратила било каква агресија.
Не заборавимо, да се овај покушај силовитог прекрајања граница, као што смо видели у Украјини и на Криму, догодио пре само неколико година.
Дакле, потреба за спречавањем сукоба на нашем континенту и одбраном Европе остаје врло стварна. И посвећеност НАТО-а и НАТО савезника да се међусобно штите и бране.
Данас НАТО има 30 савезника. И чува готово милијарду људи на сигурном. Али наш Савез се наставља мењати како се мења свет око нас. И морамо се и даље прилагођавати, док се бавимо изазовима, и старим и новим.
Дестабилизирајуће понашање Русије. Брутални облици тероризма. Софистицирани сајбер напади. Утицаји климатских промена на безбедност. И успон Кине.
Кина није наш противник. Али има други по величини војни буџет на свету и не дели наше вредности. Успон Кине и сви ови глобални изазови чине још важнијем да Европа и Северна Америка раде заједно.
Јер ниједна земља, ниједна земља и ниједан континент не могу се сами суочити са тим изазовима.
Али заједно у НАТО-у представљамо половину светске економске моћи и половину светске војне моћи.
И сада имамо јединствену прилику да отворимо ново поглавље у односима између Европе и Северне Америке.
Поздрављам јасну поруку председника Бајдена о потреби поновне изградње савеза и јачања НАТО-а.
Радујем се што ћу њему и свим осталим савезничким лидерима пожелети добродошлицу на наш Самит у Бриселу касније ове године.
У срцу наших припрема за самит и у срцу самита биће НАТО 2030, амбициозна и перспективна агенда која ће припремити наш Савез за будућност.
Морамо ојачати наше јединство, које произлази из нашег обећања да ћемо се бранити.
Јачањем нашег одвраћања и одбране, као и наших политичких консултација.
Такође морамо проширити свој приступ безбедности. Повећавајући отпорност наших друштава, одржавајући нашу технолошку предност и решавајући безбедносни утицај климатских промена.
И морамо бранити поредак заснован на правилима. Изградњом заједнице глобалних демократија, са земљама истомишљеницима које деле наше вредности.
Јача сарадња са Европском унијом део је ове текуће адаптације.
НАТО и ЕУ већ блиско сарађују у многим областима.
Подршка нашим партнерима од Авганистана до Украјине. Сузбијање дезинформација и сајбер напада. И рад на поморској сигурности.
И видим потенцијал за још јачања наше сарадње.
Много пута сам изјавио да поздрављам напоре ЕУ у одбрани. Уз потпуно могуће укључивање савезника који нису из ЕУ.
Стога поздрављам недавну одлуку САД-а да се придруже пројекту војне мобилности, који је водећи у сарадњи НАТО-а и ЕУ.
То може омогућити америчким и другим НАТО трупама и опреми да се брже крећу по Европи. На пример, за јачање борбених група НАТО-а у региону Балтичког мора.
Европска унија која троши више на одбрану, улаже у нове способности и смањује фрагментацију европске одбрамбене индустрије, није добра само за европску безбедност.
Такође је добро за трансатлантску безбедност. И управо због тога је НАТО позвао Европу да учини више у решавању ових изазова, укључујући повећање конкурентности европске одбрамбене индустрије. Било би добро за Европу, али и за читав НАТО.
Истовремено знамо да ЕУ не може сама да брани Европу.
Више од 90 посто грађана ЕУ живи у земљама НАТО-а. Али чланице ЕУ обезбеђују само 20 процената одбрамбених трошкова НАТО-а.
Овде се не ради само о новцу. Такође је реч о географији. Исланд и Норвешка на северу су врата за Арктик. Турска на југу граничи са Сиријом и Ираком.
А на западу, Сједињене Државе, Канада и Велика Британија повезују обе стране Атлантика. Све ове земље су виталне за одбрану Европе.
Понајвише се ради о политици. Сваки покушај поделе Европе од Северне Америке не само да ће ослабити НАТО, већ ће поделити и Европу.
Тако да не верујем само у Европу. Или саму Северну Америку. Заједно верујем у Северну Америку и Европу. У НАТО. У стратешку солидарност.
Са каквим год изазовима се суочавамо, заједно смо јачи. У несигурним временима потребне су нам јаке институције. Да бранимо своје вредности, промовишемо своје интересе и држимо наше нације сигурним и слободним."
- Извор
- Танјуг
- фото: nato.int/ vostok.rs
- Повезане теме
- НАТО
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »