„Роскосмос“ позвао научнике да започну припрему лета људи на Месец
Државна корпорација „Роскосмос“ предложила је Институту за биомедицинске проблеме Руске академије наука и Савезној медицинској и биолошкој агенцији да пошаљу апарат са биљкама и животињама на брод изван земаљског геомагнетног поља.
Како је за РИА Новости рекао извор у ваздухопловној индустрији, дуг боравак у таквом окружењу омогућиће научницима да добију јединствене податке о ефектима лета на жива бића и организме. Претпоставља се да ће ове информације помоћи у припреми посада за космичке летове на велике даљине, укључујући Месец и друга тела Сунчевог система.
Према саговорнику агенције, „Роскосмос“ је предложио да се биосателит „Бион М“ број два преправи за задатке пројекта „Ковчег“. „Ковчег“ укључује лансирање космичке летелице у орбиту 20.000 километара изнад Земље у трајању од четири недеље за истраживање космичке биологије, физиологије и биотехнологије. На висинама на којима се предлаже слање „Ковчега“ налази се спољни радијациони појас. Истовремено, пројекат "Бион М" предвиђа слање животиња, биљака, инсеката и микроорганизама на надморску висину од око 800 километара изнад Земље, где почиње унутрашњи појас зрачења.
Тешко наелектрисане честице које лете из космоса и са Сунца акумулирају се у појасевима, способне да „разбију“ ДНК и микроелектронику. Спољни и унутрашњи радијациони појасеви укључени у Земљину магнетосферу штите живе организме од космичког зрачења.
Пошто пројекат "Ковчег" није у Савезном космичком програму, "Роскосмос" сматра целисходним да се промене задаци "Биона М". Саговорник РИА Новости приметио је да програмер уређаја, ракетно-космички центар "Прогрес", сматра да је идеја технички изводљива.
„Предлаже се лансирање апарата на новој ракети-носачу `Сојуз 5` у оквиру летачких тестова“, рекао је извор агенције.
О предлогу се разговарало 2. фебруара у Москви. Одлука ће бити донета у року од месец дана. Планирано је да "Бион М" буде лансиран 2024. године.
Раније је објављено да је прво лансирање ракете "Сојуз 5" у оквиру летачких тестова заказано за крај 2023. године.
За сада научници немају експериментално потврђене податке о томе како ће жива бића издржати дужи боравак изван Земљиног радијационог појаса. Најдужи лет са људском посадом изван Земље, рачунајући од лансирања до слетања, извела је посада америчке космичке летелице Аполо 17.
- Извор
- Танјуг
- фото: © Роскосмос/Иван Вагнер/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- космос
- технологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »