РТ: Не третирајте Пекинг као замишљеног непријатеља - кинески амбасадор у САД-у
Кинески амбасадор у САД-у позвао је Вашингтон да његову земљу не третира као „замишљеног непријатеља“, упозоравајући да би такав приступ довео до „озбиљних стратешких грешака“.
Говорећи данас на интернет форуму, амбасадор Цуи Тјанкаи позвао је САД да напусте своје непријатељско размишљање и да не третирају Пекинг као свог непријатеља било које врсте.
Изасланик је поновио дугогодишњи став Пекинга да тражи миран суживот и сарадњу са САД-ом. Истовремено, упозорио је да земља неће попустити ни под каквим притиском или попуштањем по питањима која се тичу њеног суверенитета и територијалног интегритета.
„Кина неће одступити. Надамо се да ће Сједињене Америчке Државе поштовати основни интерес Кине и да ће се уздржати од преласка црвене линије“, додао је Цуи.
Недавна промена америчког руководства подстакла је наде у боље односе између две државе, а више кинеских високих званичника позвало је Вашингтон да што пре напусти политику Доналда Трампа. Раније ове недеље, Министарство спољних послова Кине позвало је нову америчку администрацију Џоа Бајдена да не понавља грешке својих претходника.
„У последњих неколико година, Трампова администрација је направила стратешке грешке, третирајући Кину као стратешког конкурента или чак претњу и сходно томе усвојила је низ погрешних акција које се мешају у кинеска унутрашња питања и штете кинеским интересима“, рекао је портпарол Министарства спољних послова Кине, Жао Лијцан.
Међутим, протеклих неколико дана послане су прилично помешани сигнали о будућности америчко-кинеских односа. На пример, у среду је администрација Бајдена одустала од ограничења из Трампове ере и поново дозволила америчке инвестиције у компаније у власништву или под контролом кинеске војске.
У исто време, две земље доживљавају нове тензије око Тајвана, који Пекинг сматра саставним делом Кине. После масовног прелета кинеских војних авиона, који су тајванске власти описале као упад, САД су поновиле своју „чврсту“ посвећеност острвској „способности одбране“.
Прве дане администрације Бајдена обележио је и долазак групе америчких носача авиона у Јужно кинеско море, још један стални извор тензија између Вашингтона и Пекинга. Иако је америчка војска саопштила да је мисија потребна за промоцију „слободе мора“, Кина ју је осудила као показивање мишића које само штети стабилности и миру у региону.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Global Look Press / Dwi Anoraganingrum / Geisler-Fotopress / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »