Русија забринута уштедом воде
Русија је забринута уштедом воде за пиће. Овој теми било је посвећено иступање министра за заштиту природе Јурија Трутнева на владином часу у Државној Думи.
Између осталог било је речи о водној стратегији, срачунатој до 2020. године. Њена реализација ће омогућити земљи да смањи губутке воде два пута, као и да смањи негативан утицај на водне објекте.
Основи задаци у сфери заштите, како су подвукли министри, јесу смањење обима нерационалног коришћења воде, побољшање квалитета водних извора и заштита становништва од негативног деловања вода. Њихова одлука је диктирана пре свега економским разлозима. Мишљење заменика директора Института за водне проблеме Александра Гелфана тим поводом.
Гибитак воде приликом транспорта код нас достиже огромне величине. Годишње се губи око 7,8 кубних километара воде. Од њих нешто више од три кубних километара у комуналним мрежама. Још око 4 кубних километара губи се приликом коришћења у пољопривреди. Како би се замислило шта је то преко 7 кубних километара воде годишње: то је величина која чини отприлике водне ресурсе просечне европске земље, као што су Данска или Мађарска. То је сасвим незамислива величина, која је апсолутно недопустива.
Осим тога постоје проблеми са квалитетом воде, која стиже потрошачима, са природним катастрофама везаним за воду. На пример, само штета од поплаве износи неколико милијарди рубаља годишње. У свим овим правцима треба да буде уведен ред, који искључује неоправдану потрошњу воде.
Некоме се такав прилаз може учинити неоправданим. Може се том приликом позвати на водећи положај Русије у погледу резерви воде за пиће. Ипак њихово постојање не претпоставља немаран однос. Треба узети у озбир и то што распоред воде за пиће, у првом реду речних корита, по територији земље је крајње неравномеран и не одговара бројности становништва и размаштају индустријских предузећа.
Уз то Русија се не назали излована. Вода за пиће се нагло претвара у дефицитарни природни ресурс. У 20. веку потрошња је увећана седам пута, док је становништво на планети скоро утростручено. По прогнозама УНЕСКА, до 2030. године око половине становништва Земље ће осећати недостатак воде за пиће. Већ сада њен недсотатак у низу региону рађа читав комплекс економских, социјалних и политичких проблема, који могу да поткопају стабилност у свету и да доведу до глобалних потреса. Са тим у вези смањујући губитак воде и бавећи се оздрављењем њених извора и очувањем резерви, Русија на крају крајева може да побољша ситуацију око коришћња водних ресурса у свету.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Tsja!/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- становништво
- човечанство
- вода
- екологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »