Како изгледа елитни „Калашњиков“ направљен специјално за једног припадника „Алфе“
Ова јединствена модификација вишеструко побољшава карактеристике аутомата „Калашњиков“ и знатно смањује његову тежину. Почетком октобра сам био на такмичењу које није отворено за јавност. У Чеченији су се такмичиле јединице за специјалне намене СОБР, ФСБ и Министарства одбране РФ. Тамо сам видео ексклузивну варијанту аутомата „Калашњиков“, такозване „стоте“ серије, направљену специјално за бившег припадника „Алфе“ – најважније руске специјалне јединице која се прва шаље у „огањ“, тј. тамо где је најтеже и најопасније. Ова варијанта АК-105 је једини такав примерак, подешен специјално за једног припадника спецназа, који је учествовао у ратним операцијама извођеним у градским условима, пише Russia beyond.
Такву верзију „стотке“ није раније видео ниједан стручњак, па ћу ја у овом тексту изнети своје утиске о њој.
Ексклузивни „Калашњиков“
Николај Литовкин
Уникат „АК Алфа ФСБ“ заправо је спој последњих новитета у области производње и опремања оружја. Од класичног аутомата „Калашњиков“ у њему је остала само „механика“. Све остало је ново.
Овај аутомат нема ничег заједничког са типичним АК-12 или са АК-105 калибра 5,45х39 мм од полимера, осим што је направљен на његовој бази. „АК Алфа ФСБ“ има посебну модификацију за ноћне услове или за тамне просторије у урбаној средини.
„Фул опрема“ кошта око 4.000 долара, тј. четири пута је скупља од самог АК-105. Додуше, нема сумње да ни то није најскупља варијанта на тржишту. Цена појединих модела америчког M-4, немачког H&K и других аутоматских пушака може достићи и 10.000 долара, али за руске прилике је додатних 4.000 долара (преко цене аутомата) веома крупна сума.
Оружје и сву опрему за њега направила је руска компанија „Zenitco“ од авионског алуминијума отпорног на ударце. Да, управо од авионског, који се користи у авионској индустрији. Власник аутомата каже да се кундаком може разбити бетонски блок.
Сам кундак је подесив (модификација има ознаку „ТТ-3“). Може се склопити и раширити, и то према дужини руку, а може се и подесити за панцирни прслук или зимску униформу. ТТ-3 има подесиви „образ“, као код кундака на снајперским пушкама, да се наслони лице када се нишани.
„АК Алфа ФСБ“ има специјално обрађен поклопац сандука са Пикатинијевим шинама. Власник каже да се поклопац причврсти за аутомат као саливен и идеално држи тачку нишањења после монтирања допунских нишана. Треба нагласити да се на аутомат могу ставити сви нишани који су присутни на тржишту – колиматорски, оптички, ласерски, итд.
Кад смо код нишана, у опреми овог аутомата је већ присутна сва могућа нишанска опрема. То је заправо и најскупља ставка. На предњи рукохват је закачен ласерски обележивач циља „Перст-4“ који кошта преко 2.500 долара и садржи ласер и лампу за осветљавање видљивог и невидљивог спектра (без специјалних наочара). Једноставније речено, нишан прави „црвену“ тачку на телу непријатеља, као у холивудским филмовима.
Оружје има и пригушивач. Не може потпуно да угуши звук надзвучних метака 5,45, али и поред тога вишекратно повећава неуочљивост стрелца за време специјалне операције.
Николај Литовкин
И што је најважније, оружје направљено за припадника „Алфе“ сачувало је најважнију особину аутомата „Калашњиков“, а то је поузданост. Не сметају му прљавштина и прашина, киша и лапавица, као ни варирање температуре од -50 до +50 степени.
Николај Литовкин, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- Стрелци за време тренинга у Међународном центру за припрему снага специјалне намене. фото: Сергеј Вењавски/TASS/ Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »